X
AK Parti, Yeni Anayasa İçin Harekete Geçiyor
Görüntülenme Sayısı : 29

AK Parti, Yeni Anayasa İçin Harekete Geçiyor

ABONE OL
26 Mart 2024 07:49
AK Parti, Yeni Anayasa İçin Harekete Geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti, yeni anayasa çalışmaları için harekete geçiyor. Meclis Grubu, yerel seçim ve Ramazan Bayramı sonrasında muhalefet partileriyle yeni anayasa konusunu görüşmek üzere temas kuracak. NTV’ye konuşan AK Parti yetkilisi, muhalefeti ziyaret edeceklerini ve herhangi bir ön şart olmadan görüşmek istediklerini belirtti. Bir metin oluşturmadan önce usulü belirlemek ve konuyu tartışmak istediklerini dile getirdi.

AK Parti’nin hedefi, 90-100 maddeden oluşan yeni bir anayasa metni hazırlamak. Yetkili, temel hakların detaylı bir şekilde tanımlandığı, sosyal hakların güvence altına alındığı ve özgürlüklerin net bir şekilde belirtildiği bir anayasa oluşturmayı planladıklarını ifade etti. Diğer konuların ise kanunlar yoluyla düzenlenebileceğini söyledi.

AK Parti yetkilisi, muhalefetten anayasa konusunda başlıklar belirlemesini isteyeceklerini ve bu için en az üç aylık bir süre tanıyacaklarını aktardı. Siyasi partilerden, istedikleri anayasa konularını belirlemelerini talep edeceklerini vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde denge ve denetleme mekanizmaları konusunda da adımlar atacaklarını belirten yetkili, Meclis’in daha etkin bir şekilde rol almasını sağlamak istediklerini söyledi.

Yeni anayasa çalışmalarında, siyasi partiler arasında uzlaşma ve işbirliği hedefleniyor. AK Parti, muhalefet partilerine herhangi bir baskı yapmadan, açık ve şeffaf bir şekilde yeni anayasa sürecini yürütmeyi planlıyor. Yetkili, muhalefetin de katkı sağlamasını ve ortak bir anayasa metni oluşturulması için çalışmaların sürdürülmesini beklediklerini ifade etti.

Yeni anayasa çalışmalarının detayları ve sürecin nasıl ilerleyeceği, siyasi partilerin ortak kararları ve uzlaşma ruhu doğrultusunda şekillenecek. AK Parti, demokratik ve katılımcı bir anayasa süreci izleyerek, Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun, çağdaş ve ileri düzeyde bir anayasa metni oluşturmayı amaçlıyor. Bu süreçte, tüm siyasi aktörlerin katkı sağlaması ve ülkenin geleceği için işbirliği yapması önemli bir rol oynayacak.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.