X
Bakan Bolat İzmir Ziyareti ve Organize Sanayi Bölgesi İncelemesi
Görüntülenme Sayısı : 15

Bakan Bolat İzmir Ziyareti ve Organize Sanayi Bölgesi İncelemesi

ABONE OL
19 Mart 2024 00:55
Bakan Bolat İzmir Ziyareti ve Organize Sanayi Bölgesi İncelemesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İzmir’e çeşitli programlar için ziyaret gerçekleştirdi. İlk olarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yapan Bakan Bolat, burada AK Parti il teşkilatı ve partililer tarafından karşılandı. Daha sonra, ‘Üç Kademe Yönetim Kurulu Üyeleri’ ile bir toplantıya katılmak üzere AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na geçti. Bakan Bolat, toplantının ardından il başkanlığında teşkilat buluşmasına iştirak etti. Programlarını tamamladıktan sonra Çiğli’de bulunan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek Yönetim Kurulu ile bir toplantı düzenledi.

Toplantının sonunda Ramazan ayını tebrik eden Bakan Bolat, Organize Sanayi Bölgeleri’nin Türkiye’nin sanayileşme sürecinde önemli bir rol oynadığını belirtti. Türkiye genelinde 382 organize sanayi bölgesi bulunduğunu ifade eden Bakan Bolat, bu bölgelerin ülkenin sanayileşmesine, üretimine ve ihracatına büyük katkı sağladığını vurguladı. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin 10. büyük organize sanayi bölgesi olduğunu, 2,5 milyar dolarlık ihracata karşılık 1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini aktaran Bakan Bolat, bölgenin Türkiye’ye 1,5 milyar dolarlık pozitif katkı sağladığını dile getirdi. İzmir genelindeki olumlu gelişmelerin Türkiye’nin cari fazlasına önemli katkı sağladığını belirten Bakan Bolat, İzmir’in 24 milyar dolarlık ihracatı ve 13 milyar dolarlık ithalatıyla ülkeye 11 milyar dolarlık cari fazla kazandıran bir şehir olduğunu söyledi.

Sanayinin gelişmesinde yerli üretimin ve ihracat pazarlarının artışının büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakan Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak ihracatı artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti. Geçen yıl 256 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Bolat, bu yıl hedeflerinin 267 milyar dolar mal ve 110 milyar dolar hizmet ihracatı yaparak ülkeye 377 milyar dolar döviz kazandırmak olduğunu ifade etti.

Reeskont kredileri ve Exim Bank’ın kredi ve sigorta sistemlerinin ihracatçılara destek olduğunu belirten Bakan Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak ihracatçılara çeşitli destekler sağladıklarını ve sanayicilere her zaman hükümet olarak destek olacaklarını belirtti. Türkiye ekonomisinin dinamosu olan sanayi sektörünün millet gelirinin üçte birini oluşturduğunun altını çizen Bakan Bolat, sanayi bölgesinin genişlemesi ve yatırımlarının artması için hükümetin desteğini sürdüreceğini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.