X
Bakan Kacır ve Astronot Gezeravcı Gençlik Buluşmasında!
Görüntülenme Sayısı : 13

Bakan Kacır ve Astronot Gezeravcı Gençlik Buluşmasında!

ABONE OL
20 Mart 2024 11:13
Bakan Kacır ve Astronot Gezeravcı Gençlik Buluşmasında!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Milli Uzay Programı çerçevesinde uzaya gönderilen ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Gençlik Buluşması programına katıldı. Programa İzmir Valisi Süleyman Elban, DEÜ Rektör Vekili ve YÖK üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, DEÜ üst yönetimi ve İzmir milletvekilleri de katıldı. DEÜ’lü gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda, Bakan Kacır gençlerin önemine vurgu yaparak Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusunun başarıda önemli bir kuvvet olduğunu belirtti.

Bakan Kacır, Türkiye’nin savunma sanayinde bağımsızlık için önemli başarı hikayeleri yaşandığını ve gençlerin yenilikçi teknolojilerle dünyada başarılı işler yapabilecek yetenekte olduklarını ifade etti. Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye’nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu dile getiren Bakan Kacır, gençlerin karşılaştıkları engellerin kaldırılması ve desteklenmeleri gerektiği üzerinde durdu. Türkiye’nin savunma sanayinde önemli projeler gerçekleştirdiğini ve havacılık alanında da başarılara imza attığını belirten Bakan Kacır, Türk gençlerinin teknoloji alanlarında daha fazla adım atabilecek kabiliyette olduklarının altını çizdi.

Bakan Kacır, Türkiye’nin uzay alanında gerçekleştirdiği projeler hakkında da bilgi vererek ülkenin ulusal teknoloji hamlesinin en büyük kuvvetinin genç nüfus olduğunu söyledi. BİLSAT, RASAT, Göktürk ve İMECE gibi projelerle Türkiye’nin uydu teknolojilerinde başarılara imza attığını belirtti. Ayrıca önümüzdeki dönemde milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6-A’yı uzaya göndereceklerini ve bu alandaki kabiliyetlerini daha da artıracaklarını belirtti.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ise uzaya gönderilmeden önceki süreci ve eğitimlerini anlattı. Türk gençlerine bilimin peşinden gitmeleri gerektiğini ve potansiyellerine inanmaları gerektiğini vurgulayan Gezeravcı, Türkiye’nin en büyük gücünün gençlik olduğunu ifade etti. Programda DEÜ öğrencileri ve ilköğretim öğrencilerinin merak ettikleri soruları da cevaplayan Gezeravcı, gençlerin özgüvenlerini korumaları ve yanlış yönlendirmelere prim vermemeleri gerektiğini belirtti.

Program sonunda Bakan Kacır’a teşekkür hediyesini DEÜ Rektör Vekili Prof. Mahmut Ak, Alper Gezeravcı’ya ise DEÜ 75. Yıl Özel Eğitim Kurumları’ndan bir öğrenci takdim etti. Alper Gezeravcı, Türk gençlerine ilham kaynağı olmaya devam ederken, Türkiye’nin uzay ve teknoloji alanındaki başarı hikayeleri gençlerin daha ileriye taşımayı hedefliyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.