X
EÜ Tıp Fakültesi’nde 14 Mart Kutlamaları Coşkuyla Başladı
Görüntülenme Sayısı : 28

EÜ Tıp Fakültesi’nde 14 Mart Kutlamaları Coşkuyla Başladı

ABONE OL
15 Mart 2024 10:09
EÜ Tıp Fakültesi’nde 14 Mart Kutlamaları Coşkuyla Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Muhiddin Erel Amfisinde gerçekleştirilen programa, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, Tıp Fakültesi Mezun Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, Ege Tıbbiyeliler Derneği Başkanı Prof. Dr. Şöhret Aydemir ve birçok Tıp Fakültesi akademisyeni ve öğrencisi katıldılar.

Etkinliğin açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sertöz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 20 Mayıs 1955 tarihinde kabul edilen kanun ile Ege Üniversitesi’nin kurulduğunu ve Tıp Fakültesi’nin EÜ’nün ilk iki fakültesinden biri olduğunu belirtti. Ayrıca, fakültenin kurulmasında görev alan Ord. Prof. Dr. Muhiddin Erel’in adını taşıyan amfide toplandıklarını ve 1955’ten bugüne yaklaşık 20 bin mezun verdiklerini ifade etti. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin amacının, bilim dünyasına katkıda bulunmak, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, kültürel olarak donanımlı, araştırmacı, sürekli öğrenmeye ve üretmeye devam eden, toplumun yaşam kalitesine katkı sağlayan iyi hekimler yetiştirmek olduğunu vurguladı. Değişen koşullar altında hekimliğin kutsallığının daha da belirgin hale geldiğini söyleyen Prof. Dr. Sertöz, Atamızın bilimi önceliğe koymasını hatırlatarak, onun izinden giderek ilerlemeye devam edeceklerini belirtti ve 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarını temsil eden Mezun Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, 1955-1956 öğretim yılında eğitime başlayan fakülteden ilk mezunların 1961 yılında çıktığını ve o günden beri mezunların meslektaşlarıyla bir araya gelerek gururla burada olduklarını dile getirdi. Ege Tıp mezunlarının, Türkiye’deki tıp fakülteleri arasında tercih edilen, yüzde 1’lik dilimden öğrenci alan, seçkin bir eğitim ve araştırma kurumu olduğunu belirterek, fakültenin eğitim programının iyi hekim olmaya adandığını ifade etti.

Ege Tıbbiyeliler Derneği Başkanı Prof. Dr. Şöhret Aydemir ise, onurlu mesleklerinin anlamını vurgulayarak, Ege Tıbbiyeliler Derneği’nin amacının, öğrencilere eğitimlerinde maddi ve manevi destek olmak, zorlukları hafifletmek, sosyal ve kültürel etkinliklerde öğrencilere, öğretim üyelerine destek olmak olduğunu söyledi. Derneğin temel ilkelerinin Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılık, çağdaşlık, laiklik, demokrasi, eğitimde ahlaki ve toplumsal sorumluluk bilinci, açıklık, dürüstlük, şeffaflık ve evrensel değerlere bağlılık olduğunu belirtti. Derneğin öğrenciler tarafından sunulan projeleri desteklediğini ve öğrencilere yardımcı olduğunu dile getirdi.

Etkinliğin sonunda, 14 Mart Doktor Tenis Turnuvası’nda başarılı olan hekimlere ödüller verildi ve katılımcılar Prof. Dr. Mete Akisu Resim Sergisi’ni müzik eşliğinde inceleyerek etkinliği tamamladılar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.