X
Gazze’deki İnsani Yardım Faciası
Görüntülenme Sayısı : 48

Gazze’deki İnsani Yardım Faciası

ABONE OL
26 Mart 2024 18:53
Gazze’deki İnsani Yardım Faciası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Farklı ülkelerin Gazze’ye hava yoluyla yaptığı insani yardım operasyonlarına ilişkin gelişmeler, faciayla sonuçlandı. Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, havadan bırakılan yardımların bir kısmının denize düştüğü ve yardımlara ulaşmaya çalışan 12 Filistinlinin boğularak hayatını kaybettiği belirtildi. Yardımların düştüğü farklı noktalarda izdiham yaşandığı ve 6 Filistinlinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Ayrıca, havadan yardım yapan tüm ülkelerin daha önce tehlike konusunda uyarıldığı ve yardım operasyonlarına son verilmesi çağrısında bulunuldu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik 172 gündür devam eden saldırılarında can kayıpları artmaya devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, İsrail son 24 saat içinde Gazze’ye 8 saldırı düzenledi ve bu saldırılarda 81 kişi hayatını kaybetti, 93 kişi ise yaralandı. Gazze’de 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 32 bin 414’e yükselirken, yaralı sayısı 74 bin 787 olarak açıklandı. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da 7 Ekim’den bu yana Gazze’de öldürülen öğrenci sayısının 5 bin 826’ya, yaralananların sayısının ise 9 bin 570’e ulaştığı belirtildi.

Yaşanan bu acı olaylar üzerine Gazze hükümeti, insani yardımların kara yoluyla ulaştırılması için uluslararası topluma çağrıda bulundu. Havadan yardım operasyonlarının sona erdirilmesi ve kara geçişlerinin acilen açılması talep edildi. Ayrıca, Gazze halkının yaşadığı açlık ve kıtlık sorununa çözüm bulunması için uluslararası toplumun daha fazla destek vermesi gerektiği vurgulandı.

Filistin’in acil yardıma ihtiyacı olduğu bir dönemde yaşanan bu tür facia niteliğindeki olaylar, uluslararası camiada endişe ve üzüntüyle karşılandı. Gazze’deki insanların temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için acilen harekete geçilmesi gerektiği ve bölgedeki gerginliğin bir an önce sona erdirilmesi gerektiği dile getirildi. Gelecekte benzer olayların yaşanmaması için uluslararası toplumun daha koordineli ve etkili bir şekilde hareket etmesi gerektiği üzerinde duruldu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.