X
IFC’nin İzmir’e 400 Milyon Dolarlık Kredi Desteği
Görüntülenme Sayısı : 34

IFC’nin İzmir’e 400 Milyon Dolarlık Kredi Desteği

ABONE OL
27 Mart 2024 11:31
IFC’nin İzmir’e 400 Milyon Dolarlık Kredi Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel iklim değişikliği nedeniyle temiz su kaynaklarına, biyoçeşitliliğe ve doğal hayatın korunmasına verilen önemden bahseden İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, uluslararası finans kuruluşlarının özgün projeler için ciddi kaynak ayırdığını ve yenilikçi girişimleri teşvik ettiğini belirtti. Dünya Bankası’nın alt kuruluşu IFC’nin İzmir’in su vizyonunu desteklediğini açıklayan Köseoğlu, İZSU’nun çalışmalarına dikkat çekerek, uzun vadeli stratejik ortaklıkların önemine vurgu yaptı. Köseoğlu, IFC ile yapılan işbirliklerinin önemini vurgulayarak, 10 yılda 400 milyon dolarlık kredi desteğinin İZSU’ya duyulan güveni yansıttığını ifade etti.

Köseoğlu, İzmir’de hızlı kentleşmeyle birlikte artan düzensiz göçün iklim değişikliğine bağlı sorunları beraberinde getirdiğini belirtti. İklim değişikliğinin kuraklık, su sıkıntısı ve atık suların bertarafı gibi konuları gündeme getirdiğini ifade eden Köseoğlu, IFC gibi kuruluşlarla yapılan işbirliklerinin yerel yönetimlerin krediye ulaşmasında önemli olduğunu vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 10 yıldır devam eden işbirliğine de değinen Köseoğlu, bu ortaklık sayesinde belediyenin projelerine önemli kaynakların sağlandığını söyledi. İZSU’nun Çiğli’deki tesis için 50 milyon dolarlık kredi aldığını belirten Köseoğlu, bu işbirliklerinin kentteki su ve atık su hizmetlerinde yaşanan zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olduğunu paylaştı.

IFC’nin İzmir’e destek vermesinin olumlu sonuçlarına değinen Köseoğlu, şehirdeki su tesislerinin hizmete girmesinin ve temiz içme suyuna erişimin sağlanmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca koruma alanlarının korunması ve yaban hayatı için üreme alanlarının oluşturulmasının sağlanmasının da önemli olduğunu belirtti. Köseoğlu, uluslararası kredi kuruluşlarının İzmir’e verdiği destekle Akıllı Şehir Stratejisi, Biyoçeşitlilik Eylem Planı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Planı ve Yaşayan Körfez Stratejisi gibi projelerin önemine değindi. Bu projelerin İzmir’in sürdürülebilirliği ve çevresel koruması için büyük önem taşıdığını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.