X
Lagün Göllerinde İsrail Sazanı İstilası!
Görüntülenme Sayısı : 52

Lagün Göllerinde İsrail Sazanı İstilası!

ABONE OL
30 Mart 2024 21:59
Lagün Göllerinde İsrail Sazanı İstilası!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinde bulunan lagün göllerinde su seviyesinin yükselmesi sonucu, göllerin Karadeniz ile bağlantılı olan kanalları açıldı. Kanalların açılmasıyla, göllerde yaşayan ve Türkiye için kabus olan, diğer balık türlerinin üremesini engelleyen binlerce İsrail sazanı Karadeniz’e döküldü. Tuzlu suya karışan istilacı balıklar telef oldu. Kıyıya vuran ölü İsrail sazanlarından bazıları martı ve kedilere yem oldu.

Bölge sakinlerinden Emrullah Yılmaz, “Sabahları spor yaparken burada martıları gördük. Merak ettim ve baktım yer balık dolu. Daha önce görmemiştim. İlk defa görüyorum” dedi. Vatandaş Olgun Aydoğan, “Kıyıda çok fazla balık yoğunluğu var. Ölen balıkları gördük. Korktuk ve tereddüt ettik. Baktığımızda İsrail sazanı olduğunu gördük ve rahatladık. Bunlar istilacı bir tür. Tabii, bu balıklar tuzlu suda yaşayamadıkları için onların zamanla kıyıya vurarak öldüğünü gördük” diye konuştu.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, 19 Mayıs ve Bafra ilçelerindeki lagün göllerinde su seviyesinin artması sonucunda, göllerin Karadeniz’le bağlantılı olan kanalları açıldı. Bu durum, göllerde yaşayan ve diğer balık türlerinin üremesini engelleyen binlerce İsrail sazanının Karadeniz’e ulaşmasına neden oldu. Tuzlu suya karışan bu istilacı balıklar telef oldu ve kıyıya vuran ölü İsrail sazanlarını martılar ve kediler yedi.

Bölge sakinlerinden Emrullah Yılmaz, sabah sporu yaparken göl kenarında martılarla karşılaştıklarını ve martıların balıkla dolu olduğunu fark ettiklerini belirtti. Daha önce hiç böyle bir manzara görmediğini söyleyen Yılmaz, olay karşısında şaşkınlığını dile getirdi. Diğer bir vatandaş olan Olgun Aydoğan ise, kıyıda yoğun bir balık ölümü olduğunu, başta endişelendiklerini ancak ölen balıkların İsrail sazanı olduğunu görünce rahatladıklarını ifade etti. Aydoğan, bu balıkların tuzlu suda yaşayamadıklarının altını çizdi ve onların kıyıya vurup öldüklerini gözlemlediklerini söyledi.

Sonuç olarak, Samsun’daki lagün göllerindeki su seviyesinin yükselmesi sonucunda ortaya çıkan bu durum, bölge halkı arasında ilgi ve merak uyandırmış durumda. İsrail sazanlarının Karadeniz’e dökülmesi ve ardından ölmesi, hem çevre hem de balık türleri açısından önemli bir durumu gözler önüne seriyor. Bu durum, bölgede doğal dengeyi bozabileceği gibi, diğer balık türlerinin de yaşamını olumsuz etkileyebilir. Meydana gelen bu olay, doğal yaşamın hassas dengesini korumak adına dikkatle incelenmesi gereken bir konuyu ortaya koymaktadır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.