X
Macron’dan Ateşkes Teklifi Desteği
Görüntülenme Sayısı : 42

Macron’dan Ateşkes Teklifi Desteği

ABONE OL
1 Haziran 2024 18:43
Macron’dan Ateşkes Teklifi Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medya hesabından Fransızca, Arapça, İngilizce ve İbranice dillerinde yaptığı paylaşımda, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı ateşkes teklifine destek verdi. Macron, “Gazze’deki savaş sona ermeli. ABD’nin kalıcı barış için açıkladığı teklifi destekliyoruz” ifadelerini kullandı. Macron rehinelerin serbest bırakılması, barış ve iki devletli çözüm yolunda ilerleme kaydedilmesi için kalıcı ateşkesin gerekli olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden dün akşam, İsrail’in Katar aracılığıyla Hamas’a yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu duyurarak yeni önerinin “kalıcı bir ateşkes ve tüm esirlerin serbest bırakılması için bir yol haritası” olduğunu söylemişti. Biden, 3 aşamadan oluşan önerinin ilk aşamasının 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesini ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünü serbest bırakmasını öngördüğünü ifade etmişti. Planın 2. aşamasında İsrailli askerler de dahil yaşayan tüm esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nden çekileceğini kaydeden Biden, son aşamada ise Gazze için geniş kapsamlı yeniden inşa planı başlatılacağını belirtmişti.

Macron ve Biden’ın açıklamaları, Gazze’deki çatışmaların durdurulması ve barışın tesis edilmesi yönünde umut verici adımlar olarak karşılandı. İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların sona ermesi ve bölgede kalıcı bir barışın sağlanması için uluslararası toplumun desteğinin önemli olduğu vurgulandı. Ayrıca, esir değişimi ve Gazze’nin yeniden inşası gibi konuların da ateşkes sürecinin bir parçası olarak ele alınması gerektiği belirtildi.

Biden’ın 3 aşamalı ateşkes teklifi, bölgede tansiyonun düşürülmesi ve insani krizin sona erdirilmesi için önemli bir adım olarak görülüyor. İsrail ve Filistin arasındaki uzun süredir devam eden çatışmaların sona erdirilmesi ve bölge halkının güvenliğinin sağlanması için kalıcı çözümler üzerinde çalışılması gerektiği vurgulandı. Macron ve Biden’ın ortak çabaları, bölgede barışın tesis edilmesi için umut verici bir başlangıç olarak değerlendirildi.

Gazze’deki sivillerin ve çocukların yaşadığı zor şartların sona erdirilmesi, insani yardımların ulaştırılması ve bölgedeki tansiyonun düşürülmesi için uluslararası toplumun ortak çabalarının önemli olduğu vurgulandı. İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi ve bölgede kalıcı bir barışın sağlanması için tüm tarafların yapıcı adımlar atması gerektiği belirtildi. Macron ve Biden’ın ateşkes çabaları, bölgede yaşanan çatışmalara son verilmesi ve insani krizin sona erdirilmesi için umut verici bir gelişme olarak karşılandı.

Sonuç olarak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’deki çatışmalara son verilmesi ve kalıcı bir barışın sağlanması için ortak çabaları, bölgedeki tansiyonun düşürülmesi ve insani krizin sona erdirilmesi yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Uluslararası toplumun destek vermesi ve tüm tarafların yapıcı bir şekilde işbirliği yapması halinde, bölgede barış ve istikrarın sağlanabileceği umudu dile getiriliyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.