X
Marka Koruma ve Ticarileştirme Stratejileri!
Görüntülenme Sayısı : 18

Marka Koruma ve Ticarileştirme Stratejileri!

ABONE OL
20 Mart 2024 12:37
Marka Koruma ve Ticarileştirme Stratejileri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ESİAD Hukuk ve Yasal Politikalar Yuvarlak Masası’nın katkılarıyla gerçekleşen “Yeni Düzenlemeler Işığında Kurumsal Marka Koruma Stratejisi ve Markanın Ticarileştirilmesi” konulu toplantıda, Gün+Partners Avukatlık Bürosu ortaklarından Hande Hançar Koç ve kıdemli avukat İrem Girenes Yücesoy, marka tescili, markadan değer yaratma yolları ve marka koruma stratejisi konularında bilgi aktardı. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine göre İzmir’de marka başvurularında artış olduğunu açıkladı. Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin oluşturulması sürecinde sınai mülkiyet hukuku ve politikalarında ilerleme kaydedildiği belirtildi. 2022 yılında İzmir’den yapılan yerli marka başvurularındaki artış dikkat çekiciydi.

ESİAD Faaliyet Kurulu Üyesi Ali Topçu, Türkiye’de ihracat yapan firma sayısının 100 binden fazla olduğunu ancak marka tesciline yeterince önem verilmediğini vurguladı. Marka tescilinin hayati bir konu olduğunu ve markanın değerini gösterdi. Hande Hançar Koç, markadan değer yaratma yöntemlerini anlattı. Fikri ve sınai mülkiyet haklarının rekabet avantajı ve finansal fayda sağlamak için önemli olduğunu vurguladı. Marka tescilindeki önemli unsurları anlatan İrem Girenes Yücesoy ise marka oluşturma ve koruma süreçlerindeki detaylara değindi.

ESİAD toplantısında marka tesciline ve koruma stratejilerine yönelik önemli bilgiler paylaşıldı. Türkiye’deki marka başvurularındaki artış, marka koruma stratejilerinin öneminin altını çizdi. Markanın ticarileştirilmesi ve markadan değer yaratma yöntemleri incelendi. 5 yıl içinde markayı kullanmamanın, markanın iptal edilmesine yol açabileceği vurgulandı. Türk Patent nezdindeki marka başvurularına yapılacak itirazlarda markanın kullanımının ispat edilmesi gerektiği belirtildi. Bu bilgiler ışığında marka sahiplerinin markalarını koruma altına almaları ve markadan en iyi şekilde faydalanmaları önem taşıyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.