X
Şanghay Heyeti İzmir’i Ziyaret Etti
Görüntülenme Sayısı : 32

Şanghay Heyeti İzmir’i Ziyaret Etti

ABONE OL
20 Haziran 2024 12:33
Şanghay Heyeti İzmir’i Ziyaret Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanghay Uluslararası Ticaretin Teşviki Konseyi Başkan Yardımcısı Yang Dongsheng ve beraberindeki Şanghay Ticaret Heyeti, İzmir Ticaret Odası’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler ev sahipliği yaparken, iki kuruluş arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Toplantıda özellikle yeşil enerji, lojistik ve fuarcılık sektörlerinde iş birliklerine odaklanıldı. Şanghay ile İzmir arasında sürdürülebilir enerji projeleri ve lojistik merkezlerin geliştirilmesi konuşuldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan “Sürdürülebilir Enerji Merkezi” için Şanghay ile ortak projeler planlandı. Benzer şekilde, Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nde de ortak çalışmalar yürütüleceği ve İpekyolu projesi kapsamında lojistik alanında iş birliği yapılacağı belirtildi. Heyete Kemalpaşa Lojistik Merkezi hakkında detaylı bilgi sunuldu.

Görüşmede, İzmir’deki serbest bölgelerin sayısının arttığı ve yeni serbest bölgelere Çinli firmaların yatırım yapabileceği ya da İzmirli ve Şanghaylı firmaların ortak projeler geliştirebileceği önerisi dile getirildi. Ayrıca, İzmir ve Şanghay arasında fuar ziyaretlerinin ticari ilişkiler için önemli olduğu vurgulandı. İki şehir arasında yapılan fuarlara heyet organizasyonları yapılması konusunda mutabakata varıldı.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, Şanghay Uluslararası Ticaretin Teşviki Konseyi ile yapılan iş birliği anlaşmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Bu anlaşma ile Oda’nın Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki kurumlarla olan iş birliği sayısının 11’e yükseldiğini açıkladı. Ayrıca, Çin’in İzmir ve Türkiye için stratejik bir pazar olduğunu vurgulayarak, üyelerin Çin pazarına açılmasını desteklemek için çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.

Yang Dongsheng, ziyaretin verimli geçtiğini belirterek, ilişkilerin devamı için İzmir Ticaret Odası heyetini Şanghay’a davet etti. Ziyaretin ardından otomotiv, şehir aydınlatması, turizm, teknoloji, lojistik gibi sektörlerde faaliyet gösteren 5 Çin firması ile İzmir Ticaret Odası üyeleri arasında 100’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleşti. İş görüşmeleri sonrasında firmalar, Şanghaylı yetkililerle de görüşme fırsatı buldu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.