X
Tayland’daki Maymun Krizi: Lopburi Şehrinde Operasyon Başladı
Görüntülenme Sayısı : 48

Tayland’daki Maymun Krizi: Lopburi Şehrinde Operasyon Başladı

ABONE OL
27 Mart 2024 12:40
Tayland’daki Maymun Krizi: Lopburi Şehrinde Operasyon Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tayland’ın Lopburi şehri, son yıllarda büyüyen maymun krizi ile mücadele ediyor. Covid-19 sürecinde turist sayısındaki azalma, maymunların yiyecek arayışına yönelmesine neden oldu ve şehir merkezini istila ettiler. Bu durum, yerel halkın günlük yaşamını olumsuz etkiliyor, evlere ve dükkanlara girerek insanların yiyeceklerine saldırıyorlar.

Tayland Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, maymun saldırılarına maruz kalanlara tazminat ödeneceğini duyurdu ve Lopburi’deki maymun nüfusunun azaltılacağını belirtti. Bunun üzerine başlatılan operasyonda, Tayland Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Dairesi (DNP) birimleri dün maymun toplamaya başladılar. Ekipler, akıllı ve hızlı hareket eden maymunları yakalayabilmek için farklı teknikler deniyorlar.

Operasyonun ilk aşamasında 50 yetişkin erkek maymunun şehir merkezinden alınarak ormana bırakılması planlanıyor. Bu sayede, maymunlar üzerinde gözlem yapılacak ve nüfusu kontrol altına alınmaya çalışılacak. Ancak bölgedeki yerel halk, maymunların verdiği rahatsızlık nedeniyle birçok işletmenin ve ailenin şehirden taşındığını dile getiriyor.

Sosyal medyada ise ‘maymun avı’na karşı çıkan bir grup var. Onlar, maymunların Lopburi şehrinin tarihi ve geleneksel simgelerinden biri olduğunu savunuyorlar. Bu grup, maymunların barış içinde yaşamaları için başka çözümlerin bulunması gerektiğini düşünüyorlar. Ancak şehirdeki maymun popülasyonunun kontrol altına alınmazsa, sorunun büyüyebileceği endişesi de bulunuyor.

Lopburi’deki maymun krizi, şehirdeki dengeleri ve yaşamı ciddi şekilde etkiliyor. Turizm, ekonomi ve günlük hayat üzerinde olumsuz etkiler yaratan bu durum, acil çözüm gerektiriyor. Yetkililer, maymun nüfusunun kontrol altına alınması ve insanlar ile maymunların bir arada barış içinde yaşayabileceği çözümler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Başta yerel halk olmak üzere, şehirdeki herkesin bu sürece destek olması ve yapıcı öneriler sunması önem taşıyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.