X
Yaş meyve sebze ihracatında rekor artış!
Görüntülenme Sayısı : 639

Yaş meyve sebze ihracatında rekor artış!

ABONE OL
10 Temmuz 2024 11:54
Yaş meyve sebze ihracatında rekor artış!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri, 2024 yılının ilk yarısında ihracatta yüzde 9’luk bir artışla toplamda 3 milyar 8 milyon dolarlık bir döviz kazancı sağladı. Bu iki sektör, 2024 yılı için belirlenen 6 milyar dolarlık ihracat hedefine yüzde 51’lik bir başarıyla ilerledi. Yaş meyve sebze ihracatı yüzde 1 artarak 1 milyar 718 milyon dolara, meyve sebze mamulleri ihracatı ise yüzde 20 artışla 1 milyar 42 milyon dolardan 1 milyar 290 milyon dolara yükseldi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’de 60 milyon ton taze meyve sebze üretildiğini ve bu üretimin ihracat yoluyla katma değere dönüştüğünü belirtti. Uçak, ihracatın üreticiler için bir sigorta olduğunu vurgulayarak, Türk lezzetlerinin dünya pazarlarına sunulmasıyla hem ülke ekonomisine döviz girdisi sağlandığını hem de üreticilerin emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade etti.

Uçak, Türkiye’nin dünya lideri olduğu kiraz, ayva, incir ve kayısı gibi ürünlerdeki üretimini vurgulayarak, vişne, salatalık, kavun, karpuz gibi ürünlerde de önemli bir konumda olduklarını söyledi. Türkiye’nin meyve sebze üretiminde ilk 5’te yer alan 15 ürüne sahip olduğunu belirten Uçak, turşu ihracatında dünya lideri olduklarını da ekledi. Ayrıca Türkiye’nin meyve suları, kurutulmuş ve dondurulmuş meyve sebze ürünlerinde dünyanın en modern tesislerine sahip olduğunu belirtti.

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 6 gıda birliğinin ABD pazarına yönelik Turkish Tastes projesiyle önemli başarılar elde ettiklerini belirten Uçak, uzakdoğu ülkelerine ihracatlarını artırmak için 2024 yılında 4 fuarda yer alacaklarını açıkladı. Türkiye genelinde taze meyve sebze ihracatında domatesin zirvede olduğunu ve meyve sebze mamulleri ihracatında elma suyunun liderliğini koruduğunu söyledi. Meyve sebze ihracatında en büyük pazarlarının Rusya ve Irak olduğunu belirten Uçak, meyve sebze mamulleri ihracatında ise ABD’nin en büyük alıcı konumunda olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri, 2024 yılının ilk yarısında hedeflerinin üzerinde bir performans göstererek ülkeye önemli bir döviz kazancı sağladı. Bu sektörlerin dünya pazarlarındaki konumlarını güçlendirmek için yapılan çalışmaların ihracata olumlu yansımaları olduğu görüldü.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.