X
Tercih Sizin…
Görüntülenme Sayısı : 29

Tercih Sizin…

ABONE OL
21 Mart 2024 11:19
Tercih Sizin…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel seçime 10 gün kala, belediye başkan adayları ilçelerindeki mahallelerde halk buluşmalarına devam ediyor. Dün, CHP Çiğli adayı Onur Emrah Yıldız, Sasalı mahallesindeydi. Bu buluşma soru cevap şeklindeydi. Sasalı, Çiğli’nin 26 mahallesinden biri, ancak gelir adaletsizliği burada o kadar fazla ki… Mahalleyi dolaştığınızda bunu hissedersiniz. Sasalı, hayvanat bahçesi, devasa özel okulların ve uçuk rakamlı villaların olduğu bir mahalle.

Bu devasa, uçuk fiyatlı özel okulların ve villaların hemen bitişindeki Sasalı köylülerin okulu, sağlık ocağı, parkı, kafesi, bankamatiği olmayan bu yoksul insanlar, dün Onur Emrah Yıldız’a sorunlarını anlatmaya gelmişler. İstekler o kadar masum ki arsadan bozma iki oturaklı parka aydınlatma, olmayan okulu kampanya başlatarak yaptırmak istiyorlar. Çamurlu ayakları ama temiz yürekleriyle halk buluşmasına gelmişler. Sanki herkesten umudunu kesmişler, onlara yol gösterecek birini arıyor gibiydiler.

Sosyal devletin yapması gerekenlerden o kadar umutlarını kesmişler ki, kendileri başlarının çaresine bakmak zorunluluğu hissetmişler. Sasalı’da yerli halk dışında göç almış, nerdeyse her ilinden insan yaşamakta, hepsinin ortak kaderi hiçbir sosyal donatının olmayışı. Seçimden seçime hatırlanıyor olmaları onları incitse de, belki bu defa bizi gören biri olur umuduyla, kendilerince sorunlarını anlatmaya varlıklarını hissettirmeye çalışıyorlar.

Dün Sasalı köyde oturanların hayalleri kadar küçük istekleri vardı, şimdiye kadar ötelenmiş yapılabilir istekleri karşılanır mı bilinmez, ama Onur Emrah Yıldız istekleri tek tek yazdı, hepsini yapacağı sözünü verdi. Dün iki farklı Sasalı profili vardı: biri yoksulluktan unutulmuş okulu, sağlık ocağı, parkı olmayan Sasalı, sanki bu talepleri isterlerse iyice unutulacaklar gibi hissedenler. Diğer Sasalı ise uçuk fiyatlı villa sakinlerinin iki temsilcisi, onların talepleri ise yolların asfaltlarının yenilenmesi, iki şeritli yolun şeridinin artırılması, D.S.İ su kanallarının üstünün kapatılması (ki bu belediyenin yetkisi dışında).

Dedim ya, paran varsa taleplerin de farklılaşıyor, ne yazık ki. Toplantıda iki Sasalı arasındaki bu istekler, saraylarla yoksulların yaşam standardının özeti gibiydi. Sasalı mahalle toplantılarına çok gitmiştim, ancak ilk defa bu yoğunlukta kalabalık, Onur Emrah Yıldız’ı dinlemeye ve sorunlarını anlatmaya gelmişti. Toplantı sonrası sohbet ettiğim Sasalı sakinleri, Onur Emrah Yıldız’a güvendiklerini, Çiğlili olduğu için kendilerinin sorunlarını çözebileceğinden emin olduklarını anlattılar.

Bu toplantıda gözlemlediğim Onur Emrah Yıldız, öylesine aday adayı olmamış, Çiğli’nin tüm mahallelerini ve unutulmuş Sasalı’yı çok iyi tanıyormuş. İzmir Büyükşehir Kanalizasyon Daire Başkanlığı görevi, kendisine belediyecilik anlamında çok şey katmış, ve o da bu avantajı iyi değerlendirmiş. Sasalıların sorunlarını çözmeye çalışmış görev döneminde. Şimdi, her Çiğlili Sasalı’da okulu, sağlık ocağı, parkı, kafesi olmayan bu mahalle için bir kampanya başlatır mı, bence yerel seçimlerden sonra Onur Emrah Yıldız’ın öncelik vereceği mahallelerden biri olacağını düşünüyorum… Yoksulluk kader değil, siyasi tercihtir. 22 yıldır yönetenlerin yönetemediği ülke, ne yazık ki bu duruma geldi. Şimdi tercih sıra işçilerde, yoksullarda, kadınlarda, Z kuşağında, emeklilerde. Ya sizinle aynı kaderi paylaşan derdini dert edinen adaylara, ya da sizi kaderinize terk edenlerden yana olursunuz, tercih sizin…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.