X
1919-1938 Arası Cumhuriyet Yılları Sergisi
Görüntülenme Sayısı : 35

1919-1938 Arası Cumhuriyet Yılları Sergisi

ABONE OL
28 Mart 2024 13:09
1919-1938 Arası Cumhuriyet Yılları Sergisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çatı Bostanlı Sergi Salonu, Karşıyaka Belediyesi tarafından kente kazandırıldı ve Ekim 2023’ün başlarında açılan “Bir Millet Uyanıyor” sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Sergi, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla düzenlenmiş olup açıldığı günden bu yana her yaş ve kesimden ziyaretçi ağırlıyor. Özellikle okul gruplarından büyük ilgi görüyor. Ziyaretçiler, Cumhuriyet’in ilan edilişinden Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği 1938 yılına kadar olan 15 yıllık sürece odaklanan sergide Cumhuriyet devrimlerinin hikayelerine tanıklık ediyorlar.

“Bir Millet Uyanıyor” sergisinde, savaşların, salgın hastalıkların, yokluğun ve cehaletin pençesinden kurtulan bir halkın, yanmış, yıkılmış bir ülkenin yeni bir dinamizmle var olma mücadelesi anlatılıyor. Sergi, birçok koleksiyondan ve arşivden seçilen fotoğraflar, belgeler, gazeteler ve eşyalar eşliğinde; Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının ellerinde yeni bir devletin ve ulusun doğuşunu izleyiciyle buluşturuyor.

Ziyaretçilere devrimlerin ardı ardına gerçekleştiği, toplumdaki radikal dönüşüme, uygulanan siyasi ve ekonomik kararların günlük yaşamdaki etkilerine ışık tutuluyor. Sergi, Cumhuriyet gençliğinin geleceğe olan inancını ve gücünü hatırlatırken, dönemin ruhunu ziyaretçilere tekrar yaşatıyor.

Sergide katkıda bulunan isimler arasında küratör Aybala Yentürk ve proje koordinatörü Nejat Yentürk de yer almakta. “Bir Millet Uyanıyor” sergisi, 19 Mayıs 2024 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. Sergi, Ramazan Bayramı’nda kapalı olacak ve tatil dönemine denk gelen 13-14 Nisan tarihlerinde ziyarete açılacak. Diğer günlerde ise pazartesi hariç her gün 10.00-18.30, perşembe günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.