X
2023’te Alman Vatandaşlığı Verilenlerin Sayısı Rekor Kırdı
Görüntülenme Sayısı : 637

2023’te Alman Vatandaşlığı Verilenlerin Sayısı Rekor Kırdı

ABONE OL
29 Mayıs 2024 09:33
2023’te Alman Vatandaşlığı Verilenlerin Sayısı Rekor Kırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) 2023 yılında 200.100 civarında yabancının Alman vatandaşlığına kabul edildiği açıklandı. Bu rakam, 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştır. 2022’ye göre geçtiğimiz yıl vatandaşlık verilenlerin sayısında 31.000 kişilik (yüzde 19) bir artış yaşandığı belirtilmektedir. 2023 yılında vatandaşlık verilenlerin 157 farklı ülkeden geldiği ve bu kişiler arasında Suriyelilerin sayısının önemli bir yer tuttuğu ifade edilmektedir. Suriyeliler, Alman vatandaşlığına kabul edilmeden önce ülkede ortalama 6-8 yıl yaşamışlardır.

Suriye’den sonra vatandaşlık alarak Almanya’ya yerleşenler arasında Türkiye, Irak, Romanya ve Afganistan vatandaşları da bulunmaktadır. Vatandaşlık verilen kişilerin yaş ortalamasının 29.3 olduğu ve çoğunluğunun erkek olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, Ekim ayından sonra Alman vatandaşlığı için başvuruda bulunan İsraillilerin sayısında da belirgin bir artış gözlemlenmiştir.

Ocak-Nisan 2024 döneminde 6.869 İsrailli, Alman vatandaşlığı için başvuruda bulunmuştur. Bu rakam, 2022 yılında 5.670, 2023 yılında ise 9.129 olarak kaydedilmiştir. Almanya’nın vatandaşlık politikasındaki esneklik ve açıklık, farklı ülkelerden gelen insanların ülkeye entegrasyonuna ve yeni bir hayata başlamasına olanak tanımaktadır.

Yabancıların Alman vatandaşlığına geçiş süreci, belirli kriterlere ve prosedürlere tabidir. Bu süreçte başvuru sahiplerinin belirli şartları yerine getirmesi ve Alman kültürüne uyum sağlaması beklenmektedir. Almanya’nın çok kültürlü yapısı, farklı uluslardan gelen insanları kabul ederek zengin bir toplum oluşturmasına yol açmaktadır.

2023 yılında Alman vatandaşlığına kabul edilenler arasında Suriyelilerin öne çıkması, Suriye iç savaşı nedeniyle ülkelerinden kaçarak Almanya’ya sığınanların sayısının arttığını göstermektedir. Almanya, uluslararası topluma insan haklarına saygı ve mültecilere destek konusunda örnek bir rol model olmaya devam etmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.