X
2024 Yılında Tütün Sektöründe Beklentiler!
Görüntülenme Sayısı : 37

2024 Yılında Tütün Sektöründe Beklentiler!

ABONE OL
3 Nisan 2024 15:38
2024 Yılında Tütün Sektöründe Beklentiler!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılı olağan mali genel kurul toplantısında konuşan Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Celal Umur, sektördeki artan üretici sayısına rağmen hava koşullarının olumsuz etkilediğini belirtti. Bu durumun, beklenen oranda üretim artışının gerçekleşememesine sebep olduğunu söyleyen Umur, 2024 yılında üretimde artış olması halinde 1 milyar dolarlık bir ihracat hedeflerine ulaşabileceklerini vurguladı. Umur, 2024’ün ilk çeyreğinde ihracatlarında yüzde 4’lük bir artış yaşandığını açıkladı.

Başkan Umur, Türkiye’de tüm tarım ürünlerinde girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek, Türk tütününü dolar bazında yüzde 30 daha fazlaya ihraç etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Bu durumun rekabeti olumsuz etkileyebileceğini kaydeden Umur, rekabetçi kalmalarının önemini vurgulayarak, oryantal tütün kullanımının geleceğini değerlendirdi. Umur, oryantal tütün konusunda yeni projelerin de devam edeceğini söyledi.

Umur, Türkiye’de üretilen tütün mamullerinde yerli tütün kullanımının artacağını ve büyük yapraklı tütün üretiminin yükselmesini beklediklerini ifade etti. Virginia tipi tütün üretiminin 2024 yılında 30 milyon kiloya, burley tipi tütün üretiminin ise 2,5 milyon kiloya çıkacağını öngördüklerini belirtti. Umur ayrıca, Rusya ve Ukrayna’da yaşanan savaşların Türkiye’ye tütün mamulleri üretimi konusunda olumlu etkileri olabileceğini dile getirdi.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı, Türkiye’nin oryantal tütün üretiminde Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya’nın rakipleri olduğunu söyledi. İşçilik maliyetlerindeki artışların ve oryantal tütün veriminin azalmasının rekabetçiliği zorladığını belirten Umur, Türk tipi tütünün mekanizasyonla yapılan tütünlere göre rekabetçi olmadığını dile getirdi. Umur, Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin 2024 yılı iş programının kabul edilmesiyle birlikte bütçenin de belirlendiğini bildirdi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.