X
31 Mart Seçim Sonuçları: İşte Kesinleşen İller!
Görüntülenme Sayısı : 30

31 Mart Seçim Sonuçları: İşte Kesinleşen İller!

ABONE OL
2 Nisan 2024 12:29
31 Mart Seçim Sonuçları: İşte Kesinleşen İller!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk halkı, 31 Mart’ta yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Yaklaşık 61 milyon seçmen, 208 bin kadar sandıkta oy kullandı. Bu seçimde resmi olmayan sonuçlarla birlikte bazı iller belirlendi. İstanbul’da CHP adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara’da CHP adayı Mansur Yavaş ve İzmir’de CHP adayı Cemil Tugay seçimi kazanan isimler oldu. Bingöl’de AK Parti adayı Erdal Arıkan, Giresun’da CHP adayı Fuat Köse ve Tokat’ta MHP adayı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu galip geldi.

Diğer iller arasında Artvin’de CHP adayı Bilgehan Erdem, Bilecik’te CHP adayı Melek Mızrak Subaşı, Çanakkale’de CHP adayı Muharrem Erkek, Afyon’da CHP adayı Burcu Köksal, Adana’da CHP adayı Zeydan Karalar, Balıkesir’de CHP adayı Ahmet Akın, Şırnak’ta AK Parti adayı Mehmet Yarka ve Amasya’da CHP adayı Turgay Sevindi seçimi kazanan isimler arasında yer aldı. Diğer illerde de farklı parti adayları kazanç elde etti.

Örneğin Adıyaman’da CHP adayı Abdurrahman Tutdere, Yozgat’ta YRP adayı Kazım Arslan, Sinop’ta CHP adayı Metin Gürbüz, Manisa’da CHP adayı Ferdi Zeyrek, Çankırı’da MHP adayı İsmail Hakkı Esen ve Kastamonu’da CHP adayı Hasan Baltacı seçimi kazanan isimler arasında yer aldılar. Bu şekilde listedeki diğer illerin yeni yerel yöneticileri de belirlenmiş oldu.

Seçim sonuçları incelendiğinde partiler arasında eşit bir dağılım görülmese de farklı partilerden adaylar seçimi kazanma başarısı gösterdi. Örneğin Konya’da AK Parti adayı Uğur İbrahim Altay, Kahramanmaraş’ta AK Parti adayı Fırat Görgel, Gaziantep’te AK Parti adayı Fatma Şahin ve Sivas’ta BBP adayı Adem Uzun seçimi kazanan partilerin adayları arasında yer aldı.

Bu sonuçlara göre Türk halkı 31 Mart yerel seçimlerinde farklı partilerden gelen adaylar arasından tercih yaparak yeni yerel yöneticilerini seçti. Bu yeni dönemin halk için hayırlı ve başarılı olması umuluyor. Yerel seçim sonuçlarının ülkeye ve halka hayırlı olması dileğiyle yeni yöneticilerin görevlerine başlamaları bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.