X
65+ Yaş Grubundaki Türklerin Mutluluk Oranı Yüzde 64,1!
Görüntülenme Sayısı : 28

65+ Yaş Grubundaki Türklerin Mutluluk Oranı Yüzde 64,1!

ABONE OL
23 Mart 2024 15:12
65+ Yaş Grubundaki Türklerin Mutluluk Oranı Yüzde 64,1!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlık ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de mutlu olduğunu beyan eden 65 yaş ve üzeri kişilerin oranı yüzde 64,1 olarak belirlendi. Aynı yaş grubundaki mutsuz olanların oranı ise yüzde 8,0 olarak tespit edildi. Mutluluklarını ifade eden erkeklerin oranı yüzde 64,9 iken kadınlarda bu oran yüzde 63,5 olarak görüldü. Mutlu olmadığını beyan eden erkeklerin oranı yüzde 7,2 iken kadınlarda bu oran yüzde 8,6 olarak kaydedildi.

Araştırmada, mutluluğun kaynağı olarak sağlığın 65 yaş ve üzeri kişiler için yüzde 82,0 ile en büyük etken olduğu ortaya çıktı. Sağlığı mutluluk kaynağı olarak gören bu yaş grubunu yüzde 12,0 ile sevgi, yüzde 2,9 ile başarı ve yüzde 2,4 ile para takip etti. Erkekler arasında sağlık yüzde 78,5 ile birinci sırada yer alırken, bu durumu yüzde 13,3 ile sevgi, yüzde 4,0 ile başarı ve yüzde 3,2 ile para izledi. Kadınlarda ise sağlık yüzde 84,7 ile en önemli mutluluk kaynağı oldu. Kadınlarda sağlığı yüzde 11,0 ile sevgi, yüzde 2,0 ile başarı ve yüzde 1,8 ile para takip etti.

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki 65 yaş ve üstü bireylerin çoğunluğu mutlu olduğunu ifade etmektedir. Mutluluğun kaynağı ise genel olarak sağlık olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, mutlu olan bireylerin oranı yüzde 64,1 iken mutsuz olanların oranı yüzde 8,0 olarak tespit edilmiştir. Bu araştırma Türkiye’deki yaşlı nüfusun mutluluk ve mutsuzluğa bakış açısını ortaya koymaktadır.

Araştırma, yaşlı bireylerin yaşam kalitesi ve mutluluk düzeyleri hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Sağlık, sevgi, başarı ve para gibi farklı faktörlerin mutluluğa etkisi üzerine yapılan bu çalışma, yaşlılar için daha iyi bir yaşam standartı ve mutluluk sağlamak adına önemli ipuçları sunmaktadır. Bu tür araştırmaların yaşlı nüfusun ihtiyaçlarına yönelik politika ve programların oluşturulmasına da katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, yaşlı bireylerin mutluluk ve mutsuzluk düzeylerini anlamak ve bu konuda gerekli önlemleri almak, toplumun genel refahı açısından büyük bir öneme sahiptir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.