X
ABD Başkanı Biden, Gazze’deki yardım çalışanlarının ölümüne öfkelendi
  • Hızır Basın
  • Dünya
  • ABD Başkanı Biden, Gazze’deki yardım çalışanlarının ölümüne öfkelendi
Görüntülenme Sayısı : 43

ABD Başkanı Biden, Gazze’deki yardım çalışanlarının ölümüne öfkelendi

ABONE OL
3 Nisan 2024 14:25
ABD Başkanı Biden, Gazze’deki yardım çalışanlarının ölümüne öfkelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ordusunun Gazze şehrinde bulunan “World Central Kitchen (WCK)” adlı uluslararası yardım kuruluşuna yönelik gerçekleştirdiği saldırı sonucunda 7 çalışanının hayatını kaybetmesi üzerine yazılı bir açıklama yaparak duygularını dile getirdi. Biden, saldırı sonucunda, biri Amerikalı olan 7 insani yardım çalışanının hayatını kaybetmesi karşısında öfkelendiğini ve kalbinin kırıldığını belirtti. Bu çalışanların, savaş sırasında açlıktan mücadele eden sivillere yiyecek ulaştırmak için cesurca ve fedakarca çalıştıklarını vurgulayarak, ölümlerinin trajik olduğunu ifade etti. Ayrıca, İsrail’in bu saldırıyla ilgili detaylı bir soruşturma yapacağına dair söz vermesini takip eden bir çağrıda bulundu.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi de gerçekleşen saldırıdan dolayı özür dileyerek, bu durumu ciddi bir hata olarak tanımladı. Halevi, saldırının gece ve karmaşık şartlar altında gerçekleşen bir savaşta yanlış tanımlama sonucu yaşanan bir hatadan kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, İsrail’in bu saldırıda yardım çalışanlarına yönelik kasıtlı bir hedefleme amacının olmadığını ifade etti.

Öte yandan, Polonya Başbakanı Donald Tusk, saldırı sonucunda hayatını kaybeden yardım görevlilerine ilişkin sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya tepki gösterdi. Tusk, saldırının ardından Polonya halkının çoğunluğunun İsrail’e destek gösterdiğini belirterek, yaşanan bu trajik olayın dayanışmayı zor bir sınavdan geçirdiğini vurguladı.

Yaşamını yitiren yardım çalışanlarının kimlikleri ve isimleri ise World Central Kitchen tarafından açıklandı. Saldırı sonucunda hayatını kaybedenler arasında Filistinli Saifeddin Issam Ayad Abutaha, Avustralyalı Lalzawmi (Zomi) Frankcom, Polonyalı Damian Sobol, ABD-Kanada vatandaşı Jacob Flickinger, İngiliz John Chapman, İngiliz James (Jim) Henderson, ve İngiliz James Kirby bulunmaktadır.

İsrail ordusunun Deir el-Balah’taki depodan ayrılan 3 WCK aracını hedef alması sonucu bu insanı yardım görevlilerinin hayatını kaybetmesi üzücü bir olay olarak tarihe geçti. Araçların vurulması ve insanların hayatını kaybetmesi sonucu savaşın ciddiyeti bir kez daha gözler önüne serildi. Biden, ateşkes sağlanması için Kahire’de çalışmaların sürdüğünü belirtirken, İsrail’in sivil kayıplarını önlemek amacıyla daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.