X
Avrupa Birliği ve ABD Gazze’ye Yardım İçin Deniz Yolu Açıyor
Görüntülenme Sayısı : 21

Avrupa Birliği ve ABD Gazze’ye Yardım İçin Deniz Yolu Açıyor

ABONE OL
9 Mart 2024 20:04
Avrupa Birliği ve ABD Gazze’ye Yardım İçin Deniz Yolu Açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazze Şeridi’ne yapılan yardımların İsrail tarafından kısıtlanması uluslararası toplumu harekete geçirdi. Bu bağlamda, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Christodoulides ile bir araya gelerek, Gazze’ye deniz yoluyla insani yardım koridoru açılacağını duyurdu. Von der Leyen, AB’nin Filistinlilere yönelik 250 milyon euroluk büyük bir insani yardım çalışmasını finanse ettiğini belirtirken, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Kıbrıs Deniz Koridoru’nu hayata geçireceklerini ifade etti. Koridorun açılma tarihinin yaklaştığını ve ilk pilot operasyonunun bu Pazar günü başlayacağını vurguladı.
İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron da, İngiltere’nin ABD ile birlikte çalışarak Gazze Şeridi’ne insani yardım gönderilmesi için deniz koridorunu kullanacağını duyurdu. Cameron, Gazze’deki acil insani yardım ihtiyacına dikkat çekerek, İsrail’e yardımların en hızlı yolu olarak deniz koridorunu gördüklerini ifade etti.
Diğer taraftan, ABD yönetimi yetkilileri ise Başkan Joe Biden’ın Gazze Şeridi kıyısında geçici bir liman kurmayı planladığını açıkladı. Bu liman aracılığıyla yapılacak yardımların İsrail, Birleşmiş Milletler ve sivil toplum örgütleriyle koordine edileceği belirtildi. Tüm bu adımlarla, Gazze’deki insanlara insani yardımların daha etkin ve hızlı bir şekilde ulaştırılması amaçlanıyor. Uluslararası iş birliği ve koordinasyonun sağlanmasıyla, Gazze’deki açlıkla mücadele eden Filistinlilere destek sağlanması hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.