X
Bakan Yumaklı, Afyonkarahisar’da Devlet Su İşleri Tarafından Yapılan Dev Arıtma Tesisi Açtı!
  • Hızır Basın
  • Gündem
  • Bakan Yumaklı, Afyonkarahisar’da Devlet Su İşleri Tarafından Yapılan Dev Arıtma Tesisi Açtı!
Görüntülenme Sayısı : 9

Bakan Yumaklı, Afyonkarahisar’da Devlet Su İşleri Tarafından Yapılan Dev Arıtma Tesisi Açtı!

ABONE OL
14 Mart 2024 20:51
Bakan Yumaklı, Afyonkarahisar’da Devlet Su İşleri Tarafından Yapılan Dev Arıtma Tesisi Açtı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Yumaklı, Afyonkarahisar’a çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldi ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılan Evsel Atıksu Arıtma Tesisi açılış törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada suyun verimli bir şekilde kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Bakan Yumaklı, kuraklık tehlikesine dikkat çekerek, “Akdeniz havzasında bulunmamız nedeniyle küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülke konumundayız. Tarımın suyun yüzde 77’sini kullanması sebebiyle verimliliğin arttırılması son derece önemlidir. Bu konuda bütün toplum kesimlerinden destek bekliyoruz” dedi.

Afyonkarahisar Merkez Evsel Atıksu Arıtma Tesisi açılışında çıkış suları dezenfekte edilerek yaklaşık bin 300 futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisine sulama suyu sağlanacak. Bu sulama sayesinde dekar başına net gelir artışı sağlanarak ülke ekonomisine yıllık 56 milyon TL katkı yapılması hedeflenmektedir. Bu projenin kent ekonomisine, doğasına ve tarımına önemli katkı sağlayacağı belirtilirken, proje maliyetinin 615 milyon TL olduğu ifade edildi.

Bakan Yumaklı, suyun idaresi ve korunması konusunda daha bilinçli davranılması gerektiğini vurgularken, suyun sürdürülebilir kullanımının önemine dikkat çekti. Ülkenin su zengini olmadığını belirten Bakan Yumaklı, suyun dikkatli bir şekilde kullanılmasının herkesin sorumluluğunda olduğunu söyledi. Suyun gelecek nesillere aktarılabilmesi için şimdiden tedbirler alınması gerektiğini belirten Bakan Yumaklı, hükümet olarak su yönetimi konusunda önemli adımlar atacaklarını açıkladı.

Afyonkarahisar Merkez Evsel Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılış törenine çevre ve tarım alanında önemli isimlerin yanı sıra, bölge halkı da yoğun ilgi gösterdi. Tesisten elde edilecek suyun tarımsal sulamada kullanılacak olması çevre konusunda da olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Projenin tamamlanmasıyla birlikte kente ekonomik ve çevresel anlamda büyük katkılar sağlanması bekleniyor.

Sonuç olarak, Bakan Yumaklı’nın Afyonkarahisar ziyareti ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi açılışı, su yönetimi konusundaki farkındalığı artırmayı ve tarıma verimlilik katmayı hedeflemektedir. Bu gibi projelerin sürdürülebilirliği ve toplumun tüm kesimlerinin desteğiyle gerçekleştirilmesi, ülke ekonomisine ve çevreye önemli faydalar sağlayacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.