X
Bakan Yumaklı’dan Van’a Müjdeli Haberler! Tarımsal Destekler Yolda
Görüntülenme Sayısı : 7

Bakan Yumaklı’dan Van’a Müjdeli Haberler! Tarımsal Destekler Yolda

ABONE OL
13 Mart 2024 14:01
Bakan Yumaklı’dan Van’a Müjdeli Haberler! Tarımsal Destekler Yolda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Van’a ziyaret gerçekleştirmek üzere Van Valiliği’ni ziyaret etti. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’dan kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Yumaklı’nın açıklamalarına göre, Türkiye’nin tarım sektörünü güçlendirmek amacıyla üreticilere destek olmak için kuzeyden güneye, doğudan batıya pek çok ile ziyaretler yapıldı. Van, tarım ürünleri üretimi açısından önemli bir şehir olarak görülmekte ve son 21 yılda yapılan yatırımlar sayesinde güçlü bir tarımsal alt yapı oluşturulmuştur. Bu yatırımlar arasında su ve sulama alanında gerçekleştirilen 23,5 milyar liralık yatırım ve 173 tesisin hizmete alınması da bulunmaktadır. Ayrıca kırsal kalkınma desteklerinin devam ettiği, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 6,6 milyon fidan ve tohumun toprakla buluşturulduğu ve 1,1 milyon dekar alana sahip 14 ovanın koruma altına alındığı belirtilmiştir. Van’da üretilen 18 ürün, coğrafi işaret alarak markalaşma yolunda ilerlemektedir.

Bakan Yumaklı, hayvancılık destekleme ödemelerinin cuma günü üreticilere aktarılacağını duyurmuştur. Suya dayalı tarım, tarımsal üretim planlaması ve TÜİK ile başlatılan tarım sayımı çalışmaları gibi unsurlar göz önünde bulundurularak sektördeki düzenlemelerin yapıldığı ve hayvancılık yol haritasının açıklandığı belirtilmiştir. Bu kapsamda gençlerin, kadınların ve aile işletmelerinin desteklenmesi, hayvan hastalıklarıyla mücadele, sürü verimliliğinin artırılması gibi konular yol haritasında yer almaktadır. Van gibi küçükbaş hayvancılığın başkenti olarak bilinen yerlerde, hayvancılık desteklerinin revize edilerek toplamda 3 milyar 870 milyon liralık ödemelerin üreticilere cuma günü 18.00’de aktarılacağı ifade edilmiştir.

Van’ın su kaynaklarının kullanımının artırılması ve tarımsal üretimin desteklenmesi adına 2023 yılının sonunda Van-Çaldıran Çubuklu Barajı ve Sulaması Projesi’nin ihalesinin yapılacağı belirtilmiştir. Bu projenin tamamlanmasıyla 50 bin dekarlık yeni sulama alanı oluşturulacak ve verimli tarım arazileri suyla buluşturularak daha kaliteli üretim yapılmasına olanak sağlanacaktır. Ayrıca, Van merkez ve ilçelerinde 215 milyon lira maliyetli 11 taşkın koruma projesinin de 2024 yılı yatırım programına dahil edileceği açıklanmıştır. Bakan Yumaklı, güçlü Türkiye’nin güçlü tarım sektöründen geçtiğini vurgulayarak üreticilere teşekkür etmiştir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.