X
BM Genel Kurulundan Sonra En Yüksek Katılımlı BM Etkinliği Başlıyor: Kadının Statüsü Komisyonu’nun 68. Oturumu Heyecanla Bekleniyor!
  • Hızır Basın
  • Gündem
  • BM Genel Kurulundan Sonra En Yüksek Katılımlı BM Etkinliği Başlıyor: Kadının Statüsü Komisyonu’nun 68. Oturumu Heyecanla Bekleniyor!
Görüntülenme Sayısı : 6

BM Genel Kurulundan Sonra En Yüksek Katılımlı BM Etkinliği Başlıyor: Kadının Statüsü Komisyonu’nun 68. Oturumu Heyecanla Bekleniyor!

ABONE OL
10 Mart 2024 09:10
BM Genel Kurulundan Sonra En Yüksek Katılımlı BM Etkinliği Başlıyor: Kadının Statüsü Komisyonu’nun 68. Oturumu Heyecanla Bekleniyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ardından en büyük katılımlı BM etkinliği olan Kadının Statüsü Komisyonu, 11-22 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyanın dört bir yanından üye devletler ve BM kuruluşlarının temsilcileri, 68’inci oturuma katılacaklar.

Oturumun öncelikli teması, “Yoksulluğun ele alınması, kurumların güçlendirilmesi, kadın erkek eşitliği perspektifiyle finansman sağlanması yoluyla cinsiyet eşitliği hedefine ulaşılmasının ve kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesinin hızlandırılması” olarak belirlenirken; gözden geçirme teması ise “Kadın erkek eşitliği ve kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için sosyal koruma sistemleri, kamu hizmetlerine erişim ve sürdürülebilir altyapı” olacak.

Türkiye’den Bakan Göktaş, oturum kapsamında çeşitli panel ve etkinliklere katılacak. 11 Mart Pazartesi günü oturumun açılış konuşmasını yapacak olan Göktaş, Türkiye’nin kadın, çocuk ve ailenin güçlendirilmesine yönelik vizyonunu ve ‘kimseyi geride bırakmayan’ sosyal hizmet bakış açısını paylaşacak.

Göktaş, ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı Sekretaryası ile iş birliğiyle gerçekleştirilecek “Sürdürülebilir Kalkınma için Ailelerin Güçlendirilmesi” başlıklı yan etkinlikte paneliste yer alacak ve şiddetin önlenmesine yönelik diğer bir yan etkinlikte konuşma yapacak. Ayrıca, çatışma bölgelerindeki kadınların ve çocukların durumları ele alınacak olan bir etkinliğe katılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen “Piyasalara erişim ve finansmana erişim yoluyla krizdeki tüm kadınların ekonomik toparlanmasını hızlandırmak” başlıklı yan etkinlikte konuşmacı olacak olan Göktaş, çatışmanın kadınlar ve kız çocukları üzerindeki etkilerini ele alacak bir başka etkinliğe de katılacak.

Daha sonra, Arnavutluk ve BM Kadın Birimi ile yapılan ortaklıkla düzenlenecek “Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme” başlıklı yan etkinliğin açılış konuşmasını yapacak olan Bakan Göktaş, çeşitli ülkelerden kadın liderler, STK başkanları ve girişimcilerle bir araya gelecek. Ayrıca, program kapsamında çeşitli ülkeler ve uluslararası kuruluş temsilcileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.