X
Çanakkale’de Lastik Bot Alabora: Ölü Sayısı 21’e Yükseldi
Görüntülenme Sayısı : 32

Çanakkale’de Lastik Bot Alabora: Ölü Sayısı 21’e Yükseldi

ABONE OL
26 Mart 2024 08:53
Çanakkale’de Lastik Bot Alabora: Ölü Sayısı 21’e Yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir lastik botun battığı bildirildi. Çanakkale Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, botun Eceabat-Gökçeada açıklarında alabora olduğu belirtildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve diğer kurumlar tarafından yürütülen arama ve kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Batmış olan botun içinde bulunan ve hayatını kaybedenlerin sayısı, 5’i çocuk olmak üzere 21 kişiye yükseldi. Bu acı verici olay nedeniyle birçok ailenin yıkım yaşadığı belirtildi. Yetkililer, kayıp olan göçmenleri arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdiler. Aynı zamanda, kurtulan ve sağlık durumu iyi olan göçmenlerin sağlık kontrolünden geçirildiği bilgisi paylaşıldı.

Olayın ardından, bölgedeki Sahil Güvenlik Birlikleri ve diğer kurtarma ekipleri derhal alarma geçerek botun batması sonucu denize düşen ve kurtarılmayı bekleyen insanları kurtarmak için çalışmalara başladılar. Ancak, denizin sert akıntıları ve kötü hava koşulları kurtarma çalışmalarını zorlaştırdı.

Yaşanan bu trajik olay, düzensiz göçmen taşımacılığının yarattığı riskleri bir kez daha gündeme getirdi. Geçmişte de benzeri acı olayların yaşandığı Ege Denizi’nde, insan kaçakçıları tarafından yasa dışı yollarla göçmen taşınmasının sonuçları ağır bedeller ödetmektedir.

Çanakkale Valiliği, devam eden arama ve kurtarma çalışmalarının kararlılıkla sürdürüleceğini ve olayın sorumlularının tespiti için gerekli adımların atılacağını belirtti. Aynı zamanda, bölgede deniz güvenliğini sağlamak için daha etkin tedbirler alınması gerektiği vurgulandı.

Sonuç olarak, Eceabat açıklarında meydana gelen lastik bot faciasında hayatını kaybeden insanların sayısının artmasıyla birlikte, göçmen taşıyan botların denizde seyir halindeyken karşılaştığı riskler ve bu tarz olayların önlenmesi gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Yaşanan bu acı olay, insan hayatının kutsallığını bir kez daha hatırlatarak, benzeri faciaların önlenmesi adına alınması gereken önlemlerin önemini vurgulamaktadır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.