X
CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda Skandal: Para Sayma Görüntüleri Soruşturma Başladı
  • Hızır Basın
  • Gündem
  • CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda Skandal: Para Sayma Görüntüleri Soruşturma Başladı
Görüntülenme Sayısı : 39

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda Skandal: Para Sayma Görüntüleri Soruşturma Başladı

ABONE OL
26 Mart 2024 07:46
CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda Skandal: Para Sayma Görüntüleri Soruşturma Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medyada ortaya çıkan ve CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği iddia edilen ‘para sayma’ görüntülerine ilişkin 11 Mart tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re’sen soruşturma başlatıldı. İlk olarak ifadeye çağrılan 3 isimden CHP eski İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ve CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın eski basın danışmanı Can Poyraz 14 Mart günü Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na giderek ifade verdi. Görüntülerin 2019’dan ve CHP İstanbul İl Başkanlığı Binası’nın satın alınma sürecinde çekildiğini belirten şüpheliler, suçsuz olduklarını savundular.

İfadesi alınan diğer şüpheli ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş oldu. Keleş, bina satın alımıyla ilgili olarak CHP Milletvekili Turan Taşkın Özer’in bağış yoluyla para topladığını, kendisine içinde para olan çantalar verildiğini ve paraların kaynağını bilmediğini ifade etti. Soruşturma kapsamında bina sahibi olduğu iddia edilen Ali Rıza Braka da ifade verdi. Braka, binayı 41 milyon liraya sattığını belirterek, eline geçen parayı detaylarıyla anlattı.

Braka’nın ifadesinin ardından İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü Tuncay Yılmaz ve bir diğer şüpheli olan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Onur Öksel de ifade verdi. CHP eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldığı açıklandı. Kaftancıoğlu ifadesinde CHP’nin taşınmaz alımlarında vergi ödenmediği için gerçek değerin tapuda resmi olarak gösterilmesi konusunda ısrarcı olduğunu ve elden alınan paraların tutanakla kayıt altına alınmasını sağladığını belirtti.

Toplamda 7 şüphelinin ifade verdiği soruşturmanın devamında Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu Serkan Çebi, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Danışmanı Melih Morsümbül ile iş insanı Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Aydın’ın da ifade vermek üzere Savcılığa çağrıldığı öğrenildi. Soruşturma, bina alımı sürecindeki para trafiğinin detaylarına ulaşmaya devam ediyor. Mevcut verilerin incelenmesi ve yeni ifadelerin alınmasıyla olayın aydınlatılması bekleniyor. Soruşturmanın sonucunda suç unsurları tespit edilecek ve gereken adımlar atılacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.