X
CHP’de Para Sayma İddialarına İlişkin İfadeler Alındı
Görüntülenme Sayısı : 35

CHP’de Para Sayma İddialarına İlişkin İfadeler Alındı

ABONE OL
28 Mart 2024 11:12
CHP’de Para Sayma İddialarına İlişkin İfadeler Alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı’nda gerçekleştiği iddia edilen ‘para sayma’ görüntülerine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca maddi gerçeğin aydınlatılması amacıyla soruşturma başlatılmıştı. Bu kapsamda eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, eski İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas, İstanbul İl Başkanlığı’nın eski basın danışmanı Can Poyraz, Ali Rıza Braka, Tuncay Yılmaz, Onur Öksel, Melih Morsümbül, Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Yıldırım ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Danışmanı ifade vermişti. Bu isimlere ek olarak Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de ‘şüpheli’ sıfatıyla adliyeye çağrıldı ve ifade vermek üzere İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

Savcılık, söz konusu görüntülerde yer alan kişilerin hangi amaçla toplandığı, neyle ilgilendiği ve kim tarafından çekildiği gibi sorular üzerinde durmaktadır. Görüntülerin doğruluğu ve içeriği incelenirken, iş adamı Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Yıldırım’ın da ifadesine başvurulmuştur. Bu süreçte kesin olmayan iddiaların doğruluğunun araştırılması ve yapılan işlemlerin yasalara uygunluğunun denetlenmesi de önem taşımaktadır.

CHP ve İstanbul Belediyeleri içerisinde yer alan isimlerin adli süreçteki konumlarının netleşmesi ve suç unsurlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Öne sürülen iddiaların doğruluğunun ortaya çıkarılmasıyla birlikte, hukuki süreç neticesinde suç ve suçlu varsa gereken cezai yaptırımların uygulanacağı belirtilmektedir. Öte yandan kamuoyunda yankı uyandıran bu olayın şeffaf ve adil bir şekilde sonuçlandırılması gerekmektedir.

Soruşturma kapsamında ifade veren isimler arasında yer alan Canan Kaftancıoğlu, Fatih Keleş, Özgür Nas ve diğerleri, iddiaları reddederek suçsuz olduklarını belirtmişlerdir. Muammer Keskin’in de adliyeye gelerek ifade vermesi, konunun ciddiyetini göstermektedir. Adli süreçte herkesin hakkı olan adil yargılanma ilkesinin titizlikle uygulanması ve suçsuzluğu kanıtlananların hakkının geri verilmesi büyük önem taşımaktadır.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın sonuçları neticesinde, ‘para sayma’ görüntülerine ilişkin herhangi bir suç unsurunun varlığı veya yokluğu kesinlik kazanacaktır. Bu süreçte hukuki süreçlerin açık ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi, adaletin sağlanması ve suçluların cezalandırılması adına önemli bir adımdır. Bu nedenle kamuoyu, sürecin adil ve tarafsız bir şekilde sonuçlandırılmasını beklemektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.