X
DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuvarına Yeni Binalar yapılıyor
Görüntülenme Sayısı : 51

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuvarına Yeni Binalar yapılıyor

ABONE OL
2 Nisan 2024 10:52
DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuvarına Yeni Binalar yapılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Riskli Yapı Analizleri sonucunda Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) ile Devlet Konservatuvarının Narlıdere’daki binalarının depreme dayanıksız olduğu tespit edilerek yıkılma kararı alındı. Bu süreçte ise GSF ve Devlet Konservatuvarı geçici olarak Tınaztepe Yerleşkesine taşındı. Ancak, Dünya Tiyatro Haftası’nda DEÜ Rektör Vekili ve YÖK üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, GSF ve Devlet Konservatuvarının yeniden Narlıdere’deki 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesine döneceğini duyurdu. Yeni binaların tasarım projeleri Ak’a sunuldu ve son düzenlemeler görüşüldü. Ak, heyecanlarının dorukta olduğunu belirtti.

DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak, Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarının hızla inşa edilerek tamamlanacağını belirtti. Riskli Yapı Analizleri sonucunda sadece ‘C Blok’un riskli olmadığı belirlenmiş, diğer binaların kontrollü bir şekilde yıkıldığını aktardı. Yeniden inşa edilecek binaların tasarım projeleriyle ilgili olumlu sonuçlar alındığını belirten Ak, bina planlarını detaylıca değerlendirdiklerini ve en kısa sürede inşaata başlanacağını söyledi. Modern ve işlevsel binalarla disiplinler arası çalışmaların teşvik edileceğini vurguladı.

15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi için Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı binalarının Uygulama Projelerinin hazırlanması ihalesine çıkıldığını belirten Ak, 36 bin metrekare inşaat alanına sahip binaların 18 binlik iki etapta yapılacağını açıkladı. Binaların içinde eğitim amaçlı kullanıma yönelik sahneler ve sinema salonları gibi mekanlar bulunacağını aktardı. Projelerde emeği geçenlere teşekkür eden Ak, yeni binaların hayırlı olmasını temenni etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.