X
DEÜ’den Deniz Hukuku Akademisi Açıldı!
Görüntülenme Sayısı : 44

DEÜ’den Deniz Hukuku Akademisi Açıldı!

ABONE OL
1 Temmuz 2024 14:26
DEÜ’den Deniz Hukuku Akademisi Açıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin denizcilik ve deniz bilimleri alanındaki öncü kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, “Deniz Hukuku Akademisi” açıldı. Türkiye’de bir ilk olarak 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda açılışı gerçekleştirilen akademide, alanında uzman akademisyenler tarafından deniz hukuku konusunda eğitimler verilecek. DEÜ Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM), DEÜ Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) ve Ege Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEU EBAMER) tarafından düzenlenen akademide, 20 akademisyen ve hukukçu katılımcılara ders verecek.

Deniz Hukuku Akademisi’nin açılış programında konuşan DEÜ Rektör Vekili ve YÖK Üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, Türkiye’nin denizcilik ve kabotaj geleneğinin 98. yılında bu önemli adımı attıklarını belirtti. Akademiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Ak, deniz hukukuna verdikleri önemi vurguladı. DEÜ’nün denizcilik ve deniz bilimleri alanında önemli bir konumda olduğunu söyleyen Ak, üniversitenin kaliteli eğitimi ve güçlü akademik kadrosuyla Mavi Vatan’a katkı sağladığını belirtti.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nil Kula Değirmenci ise uzun süredir hayalini kurduğu Deniz Hukuku Akademisi’nin açılışının gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Değirmenci, Türkiye’de deniz hukuku alanındaki ilginin arttığını ve benzer akademilerin diğer ülkelerde olduğunu belirtti. Türkiye’nin de bu alanda önemli bir adım atabileceğini düşündüğünü söyleyen Değirmenci, akademinin koordinasyonunu tamamlayarak öğrencilere eğitim vermeye başladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde açılan ‘Sualtı Kültür Mirası, Denizcilik Tarihi ve Deniz Bilimleri İhtisas Kütüphanesi’, üniversitenin denizcilik ve deniz bilimleri alanındaki çalışmalarını desteklemektedir. Kütüphanede sualtı arkeolojisi, deniz bilimleri, Osmanlı denizciliği gibi farklı alanlardaki koleksiyonlar bulunmaktadır. Türkiye’deki ilk olma özelliğine sahip olan kütüphane, 4023 adet basılı kaynağa ev sahipliği yapmaktadır.

Deniz Hukuku Akademisi, Türkiye’nin denizcilik alanındaki gelişimine katkı sağlayacak önemli bir eğitim programı olarak dikkat çekmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi, deniz hukuku ve denizcilik tarihi konularında yapılan bu tür çalışmalarla gücünü ve etkinliğini arttırmaya devam etmektedir. Akademinin açılışı, Türk denizciliğinin geleceğine ve uluslararası alanda ülkemizin temsiline önemli bir katkı sağlayacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.