X
Diyarbakır’da Evlat Nöbetindeki Aileler: Gel Bayramı Birlikte Kutlayalım
Görüntülenme Sayısı : 7

Diyarbakır’da Evlat Nöbetindeki Aileler: Gel Bayramı Birlikte Kutlayalım

ABONE OL
11 Mart 2024 13:28
Diyarbakır’da Evlat Nöbetindeki Aileler: Gel Bayramı Birlikte Kutlayalım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’da terör örgütü PKK tarafından çocukları kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019 tarihinde HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbetine başladı. 375 aile tarafından dönüşümlü olarak 1652 gündür sürdürülen nöbette bugüne kadar 51 aile, çocuklarına kavuştu. Ramazan ayına çocuklarından ayrı girmenin hüznünü yaşayan aileler, onlardan gelecek güzel haberleri bekliyor.

2010 yılında 17 yaşındayken kaçırılan oğlu Mahmut için evlat nöbetini sürdüren Bedriye Uslu, 13 ramazandır evladını görmediğini ve bir an önce ona kavuşmak istediğini dile getirdi. Uslu, “Ramazanımız gelmiş, baş göz üstüne, mübarek ay. Ama dertliyiz, kederliyiz. 13 ramazandır Mahmut’tan ayrıyım. Yerin üstünde miyim, dibinde miyim? Bilmiyorum.Mahmut’um, bizi ölmeden mezara koydu. Kalbimiz kırıktır, kolumuz, kanadımız kırıktır. Çocuğu, insanın yanında olmazsa insanın bir parçası eksiktir. Bir şeyden tat alamıyoruz. Bayramlar, ramazanlar nasıl geçiyor bilmiyoruz. Mahmut’um, oğlum, dön gel. Gel bu bayramı birlikte geçirelim. Bileyim ki bayram, bayramdır” şeklinde konuştu.

17 yaşındaki oğlu Yunus’un 2014 yılında Batman’da kaçırıldığını söyleyen Remziye Yenidoğan ise bu bayrama oğlu ile birlikte girmek istediğini belirterek, “Kaç bayram oldu sensiz geçti. Bu bayramın ve bu ramazanın sensiz geçmesini istemiyorum. O akrep ve yılanların yanında kalma, gel bayramı, ramazanı birlikte kutlayalım.”

Aileler, çocuklarına kavuşma umuduyla nöbetlerine devam ediyorlar ve sadece dileklerinin gerçekleşmesini bekliyorlar. Uzun yıllardır ailelerin yaşadığı acı durum, toplumun her kesiminden destek görmeye başlamıştır. Diyarbakır’da gerçekleştirilen bu nöbet, Türkiye genelinde birçok insanın dikkatini çekmiş ve duyarlılık oluşturmuştur.

Bu süreçte, ailelerin içinde bulunduğu zorlu durumu anlamak ve onlara destek olmak önemlidir. Toplumun her bir ferdi, çocukların ailelerine kavuşmaları için duyarlı olmalı ve her türlü desteği sağlamalıdır. Ailelerin yaşadığı acı ve umutsuzluğu paylaşmak, onların yanında olduğumuzu hissettirmek en temel görevimiz olmalıdır.

Evlat nöbetine katılan aileler, çocuklarına kavuşana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirtiyorlar. Umutsuzluğa kapılmadan, sabırla bekleyen ailelerin, en kısa sürede sevdiklerine kavuşmaları dileğiyle, toplumun duyarlılığı ve desteğiyle bu acı dönemin sona ermesi beklenmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.