X
Dünya Nüfus Günü Verileri: Türkiye ve Ülkeler Arasındaki Farklar
Görüntülenme Sayısı : 45

Dünya Nüfus Günü Verileri: Türkiye ve Ülkeler Arasındaki Farklar

ABONE OL
9 Temmuz 2024 13:39
Dünya Nüfus Günü Verileri: Türkiye ve Ülkeler Arasındaki Farklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı Dünya Nüfus Günü verilerini açıkladı. 11 Temmuz 1987 tarihi, Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Nüfus Günü’ olarak kabul edilmiş ve her yıl bu özel günde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından nüfusla ilgili konulara dikkat çekmek amacıyla farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. 2023 yılı için Birleşmiş Milletler nüfus tahminlerine göre en kalabalık ülke Hindistan olurken, Türkiye 85 milyon 372 bin 377 kişi nüfusuyla dünya nüfusunun yüzde 1,1’ini oluşturarak 18. sırada yer aldı.

Çocuk nüfus oranı en yüksek ülkeler Nijer ve Orta Afrika Cumhuriyeti olarak belirlendi. Türkiye’nin çocuk nüfus oranı yüzde 26,0 ile dünya çocuk nüfus ortalamasının altında kaldı. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu ülke İrlanda, en düşük olduğu ise Kore Cumhuriyeti oldu.

Genç nüfus oranı en yüksek ülke Suriye olarak belirlendi. Türkiye’nin genç nüfus oranı dünya genç nüfus ortalamasının hemen altında bulunurken, Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında genç nüfus oranının en yüksek olduğu ülke İrlanda oldu.

Yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ülke Monako olarak belirlenirken, Türkiye’nin yaşlı nüfus oranı dünya ortalamasının hemen üzerinde bulundu. Avrupa Birliği üye ülkeleri içinde yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ülke İtalya olarak belirlendi.

Toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu ülke Nijer iken, Türkiye’nin toplam doğurganlık hızı dünya ortalamasının altında kaldı. Avrupa Birliği üye ülkeleri içinde toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu ülke Fransa olarak belirlendi.

Erkekler ve kadınlar için doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu ülke Monako olarak belirlendi. Türkiye’nin doğuşta beklenen yaşam süresi ise dünya ortalamalarının üzerinde bulunurken, Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında en yüksek doğuşta beklenen yaşam süresine sahip olan ülke İspanya olarak belirlendi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.