X
Düzce’de Mart Ayında Beklenmedik Kar Yağışı
Görüntülenme Sayısı : 12

Düzce’de Mart Ayında Beklenmedik Kar Yağışı

ABONE OL
21 Mart 2024 21:04
Düzce’de Mart Ayında Beklenmedik Kar Yağışı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzce’nin yüksek kesimlerinde bahar aylarına rağmen kar yağışının etkili olduğu görüldü. Sinekli, Sakarca, Eğrelti ve İkizler gibi yaylalarda kar yağışı sebebiyle bölge beyaz bir örtü ile kaplandı. Kar kalınlığının 5 santimetreye ulaştığı bölgelerde, mart ayında devam eden kar yağışının önemli olduğunu belirten Sinekli yaylasında yaşayan Mehmet Albayrak, durumu değerlendirdi. Albayrak, “Bugün 21 Mart 2024 tarihi. Kar manzarasıyla karşı karşıyayız. Ancak bu yıl diğer yıllara nazaran daha az kar yağdığını söyleyebilirim. Sinekli yaylasında altı yıldır yaşıyorum ve geçen yıl mart ayında da kar yağmıştı. Eğer bu yıl kar yağışı olmazsa, kuraklık yaşanabilir. Şu anda dağlarda kar kalmadı ve hala yağış devam ediyor. Köylülerimiz fındık ve diğer ekinlerini yetiştiriyorlar, bu durum onları olumsuz etkiler. Yaşanacak dondur dolayı ciddi bir gelir kaybı olabilir. Dualarımız hayırlısıyla karşılık bulur umarım. Bulunduğumuz yer Düzce-Bolu sınırında, Abant’ın hemen üstünde bulunuyor” şeklinde konuştu.

Hava durumunun beklenmedik şekilde değişmesi köylülerin geçim kaynaklarını da tehdit altına aldı. Albayrak, kar yağışının tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişileri olumsuz etkilediğini belirtirken, doğaya zarar verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bölgede kar yağışının devam etmesi ve doğal dengeyi koruması için duaların kabul olmasını temenni eden Albayrak, bu durumun geçmiş yıllara oranla daha az yağış alındığını göstermesinin endişe verici olduğunu aktardı. Kar yağışının az olması nedeniyle kuraklık riskinin arttığına dikkat çeken Albayrak, bölge halkının bu duruma karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Yaşanan hava olaylarının tarım, hayvancılık ve bölge ekonomisine olan etkilerinin göz önünde bulundurulması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Albayrak, bölgedeki diğer köylülerin de benzer şekilde endişeli olduklarını ifade etti. Kar yağışının tarımsal ürünlere zarar vermemesi ve hava olaylarının kontrol altına alınması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Albayrak, doğanın dengesini korumak için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.