X
EBSO Başkanı: Üretim-Tüketim Uyuşmazlığı Ekonomiyi Tehdit Ediyor
Görüntülenme Sayısı : 36

EBSO Başkanı: Üretim-Tüketim Uyuşmazlığı Ekonomiyi Tehdit Ediyor

ABONE OL
19 Haziran 2024 09:33
EBSO Başkanı: Üretim-Tüketim Uyuşmazlığı Ekonomiyi Tehdit Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye ekonomisindeki temel sorunlardan birinin üretim ve tüketim deseni uyuşmazlığı ve buna bağlı dışa bağımlılık olduğunu belirtti. Yorgancılar, günümüz dünyasında hiçbir ülkenin kendi kendine yeterli olmadığını ancak aşırı dışa bağımlılığın dış açık ve dış borçlarda artışa neden olduğunu ve bu durumun ekonomik krizlere yol açabileceğini ifade etti. Ülkenin içinde rekabetçi şekilde üretim yapabilmesi ve yeni teknolojik ürünler geliştirmesi gerektiğini söyleyen Yorgancılar, bu sürecin eğitim ve üretim arasındaki işbirliği ile mümkün olacağını dile getirdi.

Başkan Yorgancılar, ülkede milyonlarca işsizin olmasına rağmen sanayicilerin istedikleri nitelikte eleman bulamamasının ve ihracat deseninin gelir esnekliği düşük ürünlerden oluşmasının tehlikeli bir durum olduğunu belirtti. Ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretim ve eğitimin entegre edilmesi gerektiğini vurgulayan Yorgancılar, eğitimin de üretimin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Ender Yorgancılar, ülkenin ihtiyaç duyduğu üretim dokusu ile eğitimin niteliği arasında bir entegrasyon olması gerektiğini belirterek, bu çerçevede teknik ve mühendislik, yönetsel ve bilişimsel alanlarda entegrasyonun güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Üretim ve eğitimin yüksek entegrasyonu için bir “Entegre Eğitim-Üretim Şurası” düzenlenmesi gerektiğini savunan Yorgancılar, bu şuranın üretim ve yönetim alanları arasındaki işbirliğini güçlendireceğini ve sektörün gelişimine katkı sağlayacağını belirtti. Yorgancılar, ilgili bakanlıklar ve diğer sanayici örgütlerin katkılarıyla bu önerinin geliştirilebileceğini ve üretim ile eğitim alanlarındaki eksikliklerin çözüme kavuşturulmasıyla sanayi sektörünün hızla gelişeceğini umut etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.