X
Ege Bölgesi İlk 1000 İhracatçı Listesinde Güçlü Konumunu Koruyor
Görüntülenme Sayısı : 536

Ege Bölgesi İlk 1000 İhracatçı Listesinde Güçlü Konumunu Koruyor

ABONE OL
11 Haziran 2024 12:48
Ege Bölgesi İlk 1000 İhracatçı Listesinde Güçlü Konumunu Koruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması” listesine göre, Ege Bölgesi 160 firma ile en çok firmayla temsil edilen ikinci bölge oldu. İzmir, 94 firma ile ilk 1000 listesinde ikinci sırayı alırken, Manisa 21 firma, Denizli 21 firma, Aydın 8 firma, Balıkesir 8 firma, Kütahya 3 firma, Muğla 3 firma ve Uşak 2 firma ile listede yer aldı.

İzmir’de lider firma PERGAMON-STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. oldu. Manisa’da VESTEL TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, Türkiye genelinde 7. sırada yer alırken, Denizli’de BAŞAK METAL TİC.VE SAN.A.Ş. ihracat şampiyonu oldu. Muğla’da ise GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜNLERİ ÜRETİM İHRACAT VE İTHALAT ANONİM ŞİRKETİ lider firma oldu. STAR RAFİNERİ ANONİM ŞİRKETİ kimya sektöründe Türkiye birincisi olurken Türkiye genelinde dördüncü sırada yer aldı.

Ege Bölgesi’nin başarısını vurgulayan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, bölgenin 2023 yılında 42,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti. Eskinazi, Ege Bölgesi firmalarının kimya, Elektrik-Elektronik, Çelik, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Tütün, Yaş Meyve Sebze ve Zeytin ve Zeytinyağı sektörlerinde başarılı olduklarını dile getirdi. 13 TURQUALITY Projesi, 11 UR-GE Projesi, 15 Fuara Milli Katılım Organizasyonu gibi çalışmalarla uluslararası rekabetçiliği artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Ege Bölgesi’nin başarısını sürdürmesi için hükümetten destek beklediklerini belirten Eskinazi, 2024 yılında daha fazla firma ile ilk 1000 ihracatçı listesinde yer almayı hedeflediklerini ifade etti. Uluslararası rekabet gücünü artırmak için sürekli çalıştıklarını vurgulayan Eskinazi, sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, AB Projeleri, Üniversite-Sanayi iş birlikleri gibi faaliyetlerle ihracatı desteklediklerini dile getirdi.

Ege Bölgesi’nin büyük yatırımlarla katma değer oluşturduğunu söyleyen Eskinazi, bölgenin geldiği noktanın gurur verici olduğunu belirtti. Ege Bölgesi’nin ihracat şampiyonlarına ve lider firmalara teşekkür eden Eskinazi, bölgenin ekonomik başarısının devam etmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.