X
Ege İhracatçı Birlikleri, Baharat İhracatını Artırmak İçin İki Turquality Projesiyle Dikkat Çekiyor
  • Hızır Basın
  • Ekonomi
  • Ege İhracatçı Birlikleri, Baharat İhracatını Artırmak İçin İki Turquality Projesiyle Dikkat Çekiyor
Görüntülenme Sayısı : 6

Ege İhracatçı Birlikleri, Baharat İhracatını Artırmak İçin İki Turquality Projesiyle Dikkat Çekiyor

ABONE OL
10 Mart 2024 06:48
Ege İhracatçı Birlikleri, Baharat İhracatını Artırmak İçin İki Turquality Projesiyle Dikkat Çekiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren baharat ihracatçıları arasında Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ile Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği yer almaktadır. Bu birliklerin faaliyetleri arasında yer alan önemli projelerden biri ise TURQUALITY Projeleri’dir. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle, Türk baharatlarının ABD pazarında tanıtımı için yürütülen projenin önemine değinerek, yeni bir projenin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandığını belirtti. Bu yeni proje olan “Turkish Herbal Tea” projesiyle 2023-2026 yılları arasında Türk tıbbi ve aromatik bitkilerinin tanıtımı yapılarak ihracatta büyüme hedeflenmektedir.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise Türk baharat sektörünün 2023 yılındaki performansına dikkat çekti. Buna göre, Türkiye’nin baharat ihracatının büyük bir kısmı Ege Bölgesi’nden gerçekleştirilmiş ve 2023 yılında ülke genelinde 186 milyon dolarlık baharat ihracatı yapılmıştır. Bu rakamın yüzde 64’ü Ege Bölgesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Aynı yıl içerisinde en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında ABD, Almanya, Çin, Fransa, Tayland, Birleşik Krallık, Hindistan ve Hollanda yer almaktadır. Türk baharatlarının başarılı bir şekilde tanıtımı için farklı fuarlara da katılım sağlanmaktadır.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu ise ürünlerdeki kalite sorununun çözümü için üreticilerin sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirtmiştir. Türk baharatlarının ihracatını desteklemek için ürün kalitesinin artırılması gerektiği vurgulanmıştır. Tarakçıoğlu ayrıca, analiz maliyetlerinin ihracatçıya ek maliyet getirebileceğini ve bu konuda çözüm arayışlarına devam edildiğini ifade etmiştir.

Son olarak, Tarakçıoğlu analiz masraflarının makul düzeyde olması gerektiğini ve döviz kurlarının ihracatı destekleyecek seviyede olması gerektiğini vurgulamıştır. Baharat sektöründe yaşanan kalite sorunları ve maliyet artışları nedeniyle bazı zorluklar yaşandığı belirtilmiştir. Ancak, ihracatçılar olarak bu zorluklarla mücadele etmek ve sektördeki büyümeyi sürdürmek için çaba gösterilmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.