X
Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Sürdürülebilirlik Projeleri
Görüntülenme Sayısı : 36

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Sürdürülebilirlik Projeleri

ABONE OL
3 Nisan 2024 12:19
Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Sürdürülebilirlik Projeleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de sürdürülebilirlik adına çalışmalar yapan ETHİB, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği olarak öncü bir rol üstlenmektedir. EİB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 2023 Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan ETHİB Başkanı Jak Eskinazi, sürdürülebilirlik, dijitalleşme, kaliteli ve katma değerli üretim gibi konuları öne çıkaran birlik faaliyetlerine devam ettiklerini vurguladı. Eskinazi aynı zamanda sektörün 2023 yılı ihracat performansına da değindi.

2023 yılında sektörde yaşanan olumsuz etkileri açıklayan Eskinazi, yıkıcı depremin tekstil hammaddesi üretimi ve ticaretinde tedarik zincirinde sıkıntılar yarattığını belirtti. Ancak ETHİB’in yaptığı çalışmalar sayesinde 2023 yılında birliğin ihracatının önceki yıla göre yüzde 41 artarak 509 milyon doları aştığı açıklandı. Ülke geneli tekstil ihracatı ise yüzde 7,6 azalarak 9,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sürdürülebilirlik kavramının artık rekabetin ana unsurlarından biri olduğunu belirten Eskinazi, müşterilerin ürünlerin üretim aşamalarını ve doğaya olan etkilerini önemsediğine dikkat çekti. Bu sebeple fiyat ve kalite kadar sürdürülebilirlik konusunun da büyük önem taşıdığını ifade etti. EIB bünyesinde oluşturulan Strateji ve Sürdürülebilirlik İcra Komitesi’nin sektördeki stratejileri belirleme ve uygulama konusunda çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Eskinazi, yürütülen projeler hakkında detaylar verdi. Şirketlerin yurtdışında rekabet edebilirliğini artırmayı hedefleyen Sürdürülebilirlik URGE Projesi kapsamında enerji verimliliği ve çevre yönetimi gibi konularda danışmanlık hizmetleri sağlandığını belirtti.

Ayrıca, ETHİB’in halı ihracatçılarının kümelenmesini sağlamak adına çalışmalarına başladığını açıklayan Eskinazi, Uşak ve Demirci’de gerçekleştirilen heyet ziyaretlerinden bahsetti. Halı URGE projesi ile sektörde başarılı bir kümelenme örneği oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Son olarak, yapılan yurtdışı tanıtım faaliyetleri hakkında bilgi veren Eskinazi, ABD pazarına yönelik bir Turquality Tanıtım Projesi başlatıldığını açıkladı. ABD’deki paylarını artırmak için birlikte çalışacaklarını ifade etti. Ayrıca, gelecek yıl Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenecek olan dünyanın en prestijli tekstil fuarlarına katılım sağlanacağını ve ETHİB’in faaliyetlerinin devam edeceğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.