X
Engelli Köpekler için Yaratıcı Çözüm: Varil Treni!
Görüntülenme Sayısı : 14

Engelli Köpekler için Yaratıcı Çözüm: Varil Treni!

ABONE OL
15 Mart 2024 17:20
Engelli Köpekler için Yaratıcı Çözüm: Varil Treni!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Yaşapati Köpek Bakımevi, hayvan sever Buket Özgünlü tarafından engelli kalan köpeklerin bakımı ve rehabilitesi için kurulmuştur. Özgünlü, buradaki köpeklerin özgürlüklerini yeniden kazanmalarını amaçlamakta ve onlara farklı deneyimler yaşatmaktadır. Bakımevinde bulunan engelli köpekler, sokaklarda gezinti yapabilmek için varillerden oluşturulan bir tren ile ATV aracına bağlanarak dolaştırılmaktadır.

Özgünlü, sokaklarda yaşamak zorunda kalmış engelli köpekleri bulduğunu belirterek, onların da özlemlerini giderme hakkı olduğunu ifade etmektedir. Bu sebeple, varillere yerleştirilen köpeklerin sokakları gezmesini sağlayan tren projesini başlatmıştır. Projeyi yurt dışında bir amcadan öğrendiğini söyleyen Özgünlü, Türkiye’de de benzer projelerin uygulanabileceğine inanmaktadır. Ancak ülkemizde hayvanlara yönelik şiddetin cezasız kalmasından duyduğu üzüntüyü de dile getirmiştir.

Engelli köpeklerin varil treni ile yapılan gezintilerden oldukça memnun olduklarını belirten Özgünlü, köpeklerin bu deneyimden keyif aldıklarını ve mutlu olduklarını gözlemlediğini ifade etmiştir. Bakımevinde bulunan 304 engelli köpeğin her birinin özgün bir hikayesi olduğunu ve her birinin ailesinden ayrı kaldığı için özlem çektiklerini vurgulayan Özgünlü, köpeklerin burada bulunduklarında çok daha enerjik ve sevgi dolu olduklarını belirtmiştir. Onların burada mutlu olmaları ve gülmeleri, Özgünlü için en büyük ödüldür ve onun çalışmalarına ilham vermektedir.

Yaşapati Köpek Bakımevi, Buket Özgünlü’nün önderliğinde, engelli köpeklerin yaşamlarını daha iyi hale getirmek ve onlara sevgi dolu bir ortam sunmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Özgünlü, her bir köpeğin özel bir birey olduğuna inanmakta ve onların hak ettikleri sevgi ve ilgiyi görmeleri için çaba harcamaktadır. Özgünlü, başlattığı varil tren projesi ile engelli köpeklerin de sosyal hayata katılımını sağlamakta ve onların mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini desteklemektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.