X
İran’da Türk kökenli başkan: Mesud Pezeşkiyan
Görüntülenme Sayısı : 45

İran’da Türk kökenli başkan: Mesud Pezeşkiyan

ABONE OL
6 Temmuz 2024 10:59
İran’da Türk kökenli başkan: Mesud Pezeşkiyan
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran’da 14’üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından başlayan oy sayım işlemi sona erdi. Türk kökenli Tebriz Milletvekili Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53.7’sini alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu. Rakibi olan eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri muhafazakar Said Celili ise oyların yüzde 44.4’ünü aldı. Yüksek Seçim Kurulu Sözcüsü Muhsin İslami oy sayım işleminin ardından yaptığı açıklamada, “Mesud Pezeşkiyan, İran’ın 14’üncü dönem cumhurbaşkanı olarak seçildi. Pezeşkiyan 16 milyon 384 bin 403 oy alırken, Said Celili ise oyların 13 milyon 538 bin 179’unu aldı” ifadelerini kullandı.

Seçimin ikinci turuna katılım oranı İran’da yüzde 9.8 artarak yüzde 49.8 oldu. Ülke genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde toplam 30 milyon 530 bin 157 seçmen sandığa gitti.

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan, 1954’te İran’ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Mahabad kentinde doğdu. Eğitimini Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde tamamlayan Pezeşkiyan, 1980-1988 yılları arasındaki İran-Irak savaşında hem asker hem de doktor olarak görev yaptı. 1997 yılında Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak siyasi hayatına başlayan Pezeşkiyan, 2001-2005 yılları arasında Sağlık Bakanlığı koltuğuna oturdu. 2008 yılında İslami Şura Meclisi’nin 8’inci döneminde Doğu Azerbaycan eyaletini temsilen meclise girdi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasayı Koruyucular Konseyi toplantısında 14’üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran’da yapılması kararlaştırıldı. Seçimlerde adaylardan hiçbirinin yüzde 50 barajını aşamaması sonucunda ilk turda Pezeşkiyan ile Celili’nin ikinci tura kaldığı açıklandı.

Yüksek Seçim Kurulu Sözcüsü İslami, seçimin ardından Pezeşkiyan’ın 16 milyon 384 bin 403, Celili’nin ise 13 milyon 538 bin 179 oy aldığını duyurdu. Pezeşkiyan’ın İran’ın yeni cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından ülke genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde seçime katılım oranının yüzde 49.8 olduğu belirtildi. Mesud Pezeşkiyan, genç yaşına rağmen ülkenin en önemli siyasi figürlerinden biri olarak dikkat çekiyor ve halkın büyük destekçisi olmayı başarmıştır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte Pezeşkiyan’ın ülkenin geleceği üzerinde büyük etkisi olacağı düşünülmektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.