X
İsrail’in Gazze Şeridi’nde Şartlı Ateşkeste İsrarı
Görüntülenme Sayısı : 34

İsrail’in Gazze Şeridi’nde Şartlı Ateşkeste İsrarı

ABONE OL
1 Haziran 2024 15:23
İsrail’in Gazze Şeridi’nde Şartlı Ateşkeste İsrarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail’in Gazze Şeridi’nde kalıcı bir ateşkes sağlanması konusunda şartları değişmeyen bir tutum sergilediği belirtildi. İsrail Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Hamas’ın askeri ve idari gücünün yok edilmesi, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’nin artık İsrail için bir tehdit oluşturmadığının sağlanması gerektiği vurgulandı. İsrail, kalıcı bir ateşkes için bu şartların yerine getirilmesinde ısrarcı olacağını ve aksi takdirde ateşkese onay vermeyeceğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Katar aracılığıyla Hamas’a sunduğu 3 aşamalı ateşkes teklifini duyurarak yeni bir yol haritası sunulduğunu belirtti. Biden’ın açıklamasına göre, teklifin ilk aşamasında 6 haftalık bir ateşkes süreci öngörülmekte ve bu süre zarfında İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve taraflar arasında esir değişimi yapılması gerekmektedir. İkinci aşamada ise tüm esirlerin serbest bırakılmasının karşılığında İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesi planlanmış ve son aşamada ise Gazze’nin yeniden inşa edilmesi planı hayata geçirilecekti.

İsrail, tüm hedeflerine ulaşılana kadar savaşı sürdürme konusunda ısrarcı bir tutum sergiledi. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun verdiği yetkiye dayanarak, Hamas’ın askeri ve idari gücünün yok edilmesi dahil olmak üzere belirlenen hedeflere ulaşılana kadar savaşın devam edeceği açıklandı. İsrail’in sunduğu teklif, belirli koşullar altında aşamalı olarak ilerleyebilecek bir geçiş sürecini ön görmekteydi.

Hamas, ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarına olumlu yanıt verdiğini belirtti. Hamas sözcülerinden yapılan açıklamada, kalıcı bir ateşkesin sağlanması, İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi, Gazze’nin yeniden inşası ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesini içeren her türlü olumlu teklife yaklaşmaya hazır oldukları ifade edildi. Hamas, İsrail’in belirlediği şartlara olumlu ve yapıcı bir şekilde yaklaşacaklarını vurguladı.

Sonuç olarak, İsrail ve Hamas arasında kalıcı bir ateşkes için yapılan teklifler ve açıklamalar önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Taraflar arasındaki görüşmelerin olumlu bir şekilde ilerlemesi ve şartların karşılıklı olarak yerine getirilmesi durumunda, bölgede uzun süreli bir barışın sağlanması mümkün olabilecektir. Her iki tarafın da yapıcı bir tutum sergilemesi ve müzakerelerin devam etmesi, çatışmaların sona ermesi ve insanların barış içinde yaşamaları için önemli bir adım olacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.