X
İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ediyor
Görüntülenme Sayısı : 28

İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ediyor

ABONE OL
23 Mart 2024 16:53
İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, son 24 saat içinde İsrail’in gerçekleştirdiği 7 saldırıda 72 Filistinli hayatını kaybetti, 114 Filistinli yaralandı. Saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısı 32.142’ye, yaralananların sayısı ise 74.412’ye yükselmiş durumda.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi ise İsrail saldırılarında son 24 saat içinde 3 gazetecinin daha hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı. Ölen gazetecilerin isimleri Muhammed el-Rifi, Abdul Rahman Saima ve Mahmud Imad Issa olarak açıklandı. 7 Ekim’den bu yana bölgede öldürülen gazeteci sayısı ise 136’ya ulaştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’ye gönderilen yardımların ulaştırıldığı ve depolandığı Mısır’ın Kuzey Sina El Ariş kentine ziyaret gerçekleştirdi. Guterres’in Gazze’den tahliye edilen Filistinlilerin tedavi gördüğü El Ariş’teki bir hastaneyi ziyaret etmesi ve Gazze’ye yardımların gönderildiği Refah Sınır Kapısında BM’nin insani yardım çalışanlarıyla bir araya gelmesi bekleniyor.

Kuzey Sina Valisi Muhammed Şuşa, Guterres’e eşlik ederek Gazze’ye yardım taşıyan 7 bin kamyonun Kuzey Sina’da beklediğini ancak İsrail’in denetim prosedürlerinin yardım akışını engellediğini belirtti. İsrail’in yardımların Gazze’ye ulaşmasını zorlaştırdığına dikkat çeken Şuşa, bu durumun insani krizi daha da derinleştirdiğini vurguladı.

Sonu gelmeyen saldırılar ve yardım akışının engellenmesi, Gazze’de insanların yaşamını sürdürmesini zorlaştırıyor. Uluslararası toplumun bu duruma müdahale etmesi ve acilen ateşkes çağrıları yapması bekleniyor. Artan ölümler ve yaralanmalar karşısında sessiz kalmak, insanlık adına yapılabilecek en büyük hatalardan biri olarak değerlendirilmektedir. Gelecekte benzer trajedilerin yaşanmaması için gerekli adımların atılması hayati önem taşımaktadır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.