X
İtfaiye Ekipleri Yılan Yakalama Yeteneğini Geliştiriyor
Görüntülenme Sayısı : 37

İtfaiye Ekipleri Yılan Yakalama Yeteneğini Geliştiriyor

ABONE OL
20 Haziran 2024 10:05
İtfaiye Ekipleri Yılan Yakalama Yeteneğini Geliştiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, özellikle sıcak havalarda evlerde veya arabalarda sıkça görülen yılanların bilinçli şekilde yakalanması için yeni bir çalışma başlattı. Son dönemde artan yılan ihbarları üzerine, itfaiye personeli Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi’nde pratik eğitimler aldı. Eğitim için İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndan getirilen bir metrelik zehirsiz Güney Amerikalı Kraliyet pitonu üzerinden yakalama teknikleri gösterildi. Eğitimde ayrıca Veteriner Sağlık Teknikeri İlker Ömer Ertop ve Veteriner Hekim Duygu Aldemir yılan türleri hakkında bilgi vererek, yılanları tutma tekniklerini pratiğe döktüler.

İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, 112 çağrı merkezinden gelen yılan ihbarlarının artması üzerine ekipleri bu tür durumlara hazırlamak amacıyla böyle bir eğitim programı hazırladıklarını belirtti. Derse, personelin doğru tekniklerle, güvenli ekipmanlar kullanarak yılanları güvenli bir şekilde yakalamasını istediklerini vurguladı. Eğitimin daha profesyonel bir şekilde yürütülmesinin önemine değinen Derse, doğru teknik ve bilginin sağlıklı müdahale için hayati olduğunu ifade etti.

Veteriner Sağlık Teknikeri İlker Ömer Ertop, Türkiye’de kayıtlara geçen 58 tür yılandan 15’inin zehirli, 3’ünün yarı zehirli olduğunu söyledi. Ege Bölgesi’nde bulunan 4 zehirli yılan türüne dikkat çeken Ertop, bir metrelik zehirsiz Güney Amerikalı Kraliyet pitonunun eğitim için getirildiğini belirtti. Yılanları yakalamak için kullanılan aparatlar hakkında bilgi veren Ertop, kanca şeklinde ve kıstırma şeklinde iki farklı aparatın olduğunu vurguladı. Zehirli yılanlarla mücadelede kıstırma aparatının daha güvenli olduğunu ifade etti.

İlk Yardım Eğitmeni Ercan Doğru ise bir yılan tarafından ısırılan kişinin nasıl hareket etmesi gerektiğini anlattı. Isırılan kişinin sakin ve panik yapmadan hareket etmesi gerektiğini belirten Doğru, ısırılan bölgenin su ile yıkanabileceğini, soğuk uygulama yapılabileceğini ancak bandajın sıkı olmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca yaranın kesilerek emilmesi gibi yanlış uygulamalardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Doğru, zehirli yılan tarafından ısırılan kişilerin mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğinin altını çizdi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.