X
İzmir Hafif Raylı Sistemi HRS Kararını Açıkladı
Görüntülenme Sayısı : 43

İzmir Hafif Raylı Sistemi HRS Kararını Açıkladı

ABONE OL
26 Mart 2024 15:01
İzmir Hafif Raylı Sistemi HRS Kararını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek olan “İzmir Hafif Raylı Sistemi (HRS) 6.Aşama Karabağlar-Gaziemir Hattı” projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir kararı verdi. Bu proje, 2030 İzmir Ulaşım Master Planı kapsamında yer almakta olup, Menderes İlçesi’nden başlayarak Adnan Menderes Havalimanı, ESBAŞ, Gaziemir, Karabağlar ve Konak İlçesi’ne ulaşım imkanı sağlayacak 24 durağa sahip olacak ve toplamda 31,5 kilometre uzunluğunda olacak. Projenin maliyeti ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 34 milyar 310 milyon 191 bin 181 TL olarak planlanmıştır.

Projenin inşaatı için Su-Yapı Mühendislik ve Müşavirlik Şirketi ile 15 Haziran 2022 tarihinde sözleşme imzalanmış olup, inşaatın tamamlanmasının ardından 5 yıl içerisinde bitirilmesi beklenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 2030 yılında saatte maksimum 18.494 yolcu, 2050 yılında ise saatte maksimum 23.532 yolcu taşınması hedeflenmektedir.

Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı, Menderes ilçe merkezinden başlayarak, Görece, Sanayi, Adnan Menderes Havalimanı’nda İZBAN hattına entegre olacak şekilde devam edecek ve Gaziemir ilçesi merkezinden geçerek ESBAŞ’ta IZBAN ile birleşecek. Daha sonra Fuar İZMİR’e bağlanacak ve Karabağlar İlçesi’nde yer alan Eski İzmir Caddesi boyunca ilerleyerek Seniha Mayda Meydanı’na ulaşacak. Gürçeşme Caddesi üzerinden devam ederek Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’ne ulaşacak ve Halkapınar İstasyonu’nda sonlanacak. Ayrıca General Asım Gündüz istasyonundan Konak’ta bulunan M1 Metro hattına entegre olacaktır.

Proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir kararı verilmesiyle ilgili olarak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’ne uygun şekilde proje tanıtım dosyasının incelenerek 20/03/2024 tarih ve E-202474 numaralı belge ile karar verildiği belirtildi. Bu karar ile İzmir’de raylı sistem 6.Aşama Karabağlar-Gaziemir Hattı’nın yapımının çevresel etkisinin değerlendirilmesine gerek olmadığı ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.