X
İzmir’de 3 Milyon Seçmen Sandık Başında
Görüntülenme Sayısı : 33

İzmir’de 3 Milyon Seçmen Sandık Başında

ABONE OL
31 Mart 2024 11:28
İzmir’de 3 Milyon Seçmen Sandık Başında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de 2019 yılında olduğu gibi bu yıl da yerel seçimler yapıldı. 10 bin 721 sandıkta toplam 3 milyon 459 bin 970 seçmen, seçmen bilgi formları ile kendilerine bildirilen seçim merkezlerinde oylarını kullandı. Sabahın erken saatlerinde seçim merkezlerine gelen vatandaşlar, büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve mahalle muhtarlığı için ayrı ayrı hazırlanan oy pusulalarına “Tercih veya evet” mührünü bastıktan sonra, zarf içerisinde ilgili sandıklara attı.

En fazla seçmene sahip ilçe Buca oldu. İzmir’de 4 milyon 462 bin 56 kişinin yaşadığı 30 ilçe arasında Buca’nın seçmen sayısı en yüksek ilçe olduğu görüldü. Buca’da bu yıl bin 162 sandıkta 394 bin 395 seçmen oy kullanacak. En düşük seçmen sayısına sahip Beydağ ilçesinde ise 2023 Yerel Seçimleri’nde 42 sandıkta 9 bin 961 seçmen oy kullanacak.

Sandıkların güvenliği için de önlemler alındı. İl Jandarma Komutanlığından 3 bin 706 personel ve 776 araç, İl Emniyet Müdürlüğünden 12 bin 339 personel ve 889 araç, Sahil Güvenlik Komutanlığından 232 personel ve 17 araç olmak üzere toplamda 16 bin 277 personel ve bin 682 araç görevlendirildi. Bu sayede seçim süreci güvenli bir şekilde ilerledi.

Seçim sonuçları merakla beklenirken, İzmir’de seçimlerin huzur içinde geçtiği görüldü. Vatandaşlar, oy kullanma işlemlerini kolaylıkla tamamlayarak seçim merkezlerinden ayrıldılar. Seçimlerin demokratik bir ortamda ve katılımcı bir şekilde gerçekleşmesi, demokrasi kültürünün güçlenmesine katkı sağladı.

İzmir’de yaşayan herkes, seçim sonuçlarını merakla bekliyor ve yeni dönemin hayırlı olması temennisinde bulunuyor. Demokratik bir süreç olan yerel seçimler, halkın tercihlerine göre şekillenerek şehir yönetimine yansıyacak. Toplumun beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda güzel bir gelecek inşa edilmesi için seçilen belediye başkanları ve meclis üyelerinin sorumlulukları büyük olacak. Umarız ki İzmir, yaşam kalitesi yüksek ve huzurlu bir kent olmaya devam eder.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.