X
İzmir’de 3,4 Milyon Seçmen Sandık Başında
Görüntülenme Sayısı : 30

İzmir’de 3,4 Milyon Seçmen Sandık Başında

ABONE OL
31 Mart 2024 10:39
İzmir’de 3,4 Milyon Seçmen Sandık Başında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir genelinde 10 bin 721 sandıkta oyunu kullanacak yaklaşık 3 milyon 459 bin 970 seçmen, önceden seçmen bilgi formları ile kendilerine bildirilen seçim merkezlerinde oylarını kullanmaya başladı. Sabahın erken saatlerinde seçim merkezlerine gelen vatandaşlar, büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve mahalle muhtarlığı için ayrı ayrı hazırlanan oy pusulalarına “Tercih veya evet” mührünü bastıktan sonra, zarf içerisinde ilgili sandıklara attı.

İzmir’de 2019 yılında olduğu gibi Buca ilçesi, 30 ilçe arasında en fazla seçmene sahip ilçe olarak öne çıkıyor. Bu yıl Buca’da kurulan bin 162 sandıkta 394 bin 395 seçmen oy kullanacak. En düşük seçmen kaydına sahip ilçe ise Beydağ, 2023 Yerel Seçimleri’nde 42 sandıkta 9 bin 961 seçmen sandığa gidecek.

Sandıkların güvenliği için ise binlerce personel görev alacak. İl Jandarma Komutanlığı’ndan 3 bin 706 personel ve 776 araç, İl Emniyet Müdürlüğü’nden 12 bin 339 personel ve 889 araç, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan ise 232 personel ve 17 araç görev alacak. Böylelikle toplamda 16 bin 277 personel ve bin 682 araç, seçim günü boyunca sahada olacaklar.

Seçim merkezlerinde sıkı güvenlik önlemleri alınırken, herhangi bir olaya meydan vermemek adına titizlikle hareket ediliyor. Seçim gününde olası her türlü duruma karşı hazırlıklı olmak için, güvenlik güçleri ve sandık görevlileri önceden eğitimlerden geçirilmiş durumda.

Seçmenler, oy kullanma işlemi sonrasında oyların güvenli bir şekilde saklanması ve sayılması için titizlikle çalışan sandık görevlilerine teşekkürlerini iletti. Seçim sonuçlarının ise halkın tercihlerine göre belirleneceği ve en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

İzmir’de gerçekleşen yerel seçimlerde, seçmenlerin huzur içinde oy kullanmaları ve demokrasinin gereği olan seçim sürecinin adil ve şeffaf bir şekilde işlemesi için tüm önlemler titizlikle alınmış durumda. Önümüzdeki günlerde, seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, İzmir’in yönetimine dair yeni bir dönem başlayacak ve seçmenlerin tercihleri doğrultusunda şehrin geleceği şekillenecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.