X
İzmir’de akademisyenin öldürülmesinde 6 kamu görevlisi beraat etti
Görüntülenme Sayısı : 28

İzmir’de akademisyenin öldürülmesinde 6 kamu görevlisi beraat etti

ABONE OL
27 Mart 2024 11:05
İzmir’de akademisyenin öldürülmesinde 6 kamu görevlisi beraat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim görevlisi olan Serpil Erfındık’ın eski eşi Vedat Atik tarafından bıçakla öldürülmesi olayı büyük yankı uyandırmış, kamu görevlileri de bu olayla suçlanmıştır. Erfındık’ın annesi Tülay Aksakal, kadın derneklerinden temsilciler ve kamu görevlileri G.İ. ve R.K.S.’nin Katıldığı duruşmada, cumhuriyet savcısı 2 sanığın cezalandırılmasını talep etmiş, diğerlerinin ise beraatını istemiştir. Mahkeme, A.İ.Ö, G.İ, B.B, M.F.O, S.S. ve İ.Ö’nün beraatine karar verirken, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Z.Y. ile başkomiser R.K.S.’ye ise hapis cezası verdi ve hükümlerinin geri bırakılmasına karar verildi.

Eski eşi Vedat Atik’in öldürülmesiyle ilgili toplam 28 yıl 5 ay 7 gün hapis cezası alan sanığa, zincirleme tehdit suçunu işlediği ve maktulün cep telefonunu çaldığı iddiasıyla yargılanmıştı. Bu olay aynı zamanda kamu görevlilerinin de ihmali olduğu iddiasını ortaya çıkarmış, aile de bu durumdan şikayetçi olmuştu. Ancak soruşturma izni verilmemesi üzerine Aile Mahkemesine yapılan başvuru sonucunda soruşturma izni çıkarılmış ve kamu görevlileri hakkında dava açılmıştı. Anayasa Mahkemesi, yaşam hakkının koruma ve etkili soruşturma yükümlülüğünün ihlal edildiğine hükmettiği karar sonrasında, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Z.Y. dahil 8 kamu görevlisi hakkında soruşturma izni çıkarılmış ve İzmir 17. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Mahkeme kararıyla 6 kamu görevlisi beraat ederken, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Z.Y. ile başkomiser R.K.S.’ye hapis cezası verildi. Hakim, Z.Y. ve R.K.S.’nin iyi hal indirimi uygulanarak cezalarını 7 ay 15’er gün olarak belirlemiş ve hükümlerinin geri bırakılmasına hükmetmiştir. Kararın ardından dava süreci sona ermiş, kamuoyunda büyük yankı uyandıran olay sonuçlanmıştır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.