X
İzmir’de Hayat Kurtaran AKS Ambulansları!
Görüntülenme Sayısı : 34

İzmir’de Hayat Kurtaran AKS Ambulansları!

ABONE OL
2 Nisan 2024 11:25
İzmir’de Hayat Kurtaran AKS Ambulansları!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de arama kurtarma malzemeli özel donanımlı ambulans servisi olarak hizmet veren 112 Acil Kurtarma Sağlık (AKS) ambulanslarında görev yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı paramedikleri, kazazede yurttaşlara tam teşekküllü sağlık hizmeti sunarak hayat kurtarıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan bu hizmet, Türkiye’de bir ilki oluşturarak diğer şehirlere de örnek olacak bir ambulans sistemi sunuyor. 74 paramedik ve 9’u tam donanımlı olan 14 ambulans ile İzmir’in 12 farklı noktasında aktif olarak görev alan paramedikler, olay yerine hızlı bir şekilde ulaşarak müdahale ediyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, kurtarma ve sağlık birimlerinin koordineli çalışmasının önemine vurgu yaparak, Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri protokol kapsamında hayata geçirilen bu sistemi örnek gösterdi. Olay yerinde ileri yaşam desteği sağladıkları kazazedeleri kendi ambulansları ile doğrudan hastaneye sevk edebildiklerini belirten Derse, bu sistemin hem zaman kazandırdığını hem de yaralının hayatta kalma şansını artırdığını dile getirdi. Paramediklerin özel olarak eğitildiğini vurgulayan Derse, deprem ve afet gibi acil durumlara müdahale edebilmeleri için özel eğitimler aldıklarını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Arama Kurtarma Şube Müdürü Şenol Dereköy, 112 Acil Kurtarma Sağlık (AKS) ambulans sisteminin İzmir genelinde 12 farklı noktada hizmet verdiğini belirterek, ambulanslara erken ulaşmanın ve ilk müdahalenin önemine dikkat çekti. Şenol Dereköy, İzmir halkının bu özel hizmetten şanslı olduğunu vurgulayarak, paramediklerin 2023 yılı içerisinde 5 bin 946 acil vaka müdahalesi gerçekleştirdiğini aktardı. İzmirlilerin güvende hissetmeleri ve acil durumlar karşısında en hızlı çözümü sunacak ekipman ve ekiplere sahip olduklarını belirten Dereköy, bu sistemin modern itfaiyecilik anlayışının bir yansıması olduğunu belirtti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.