X
İzmir’de Hayvan Dostları İçin Köpek Bakımevleri
Görüntülenme Sayısı : 30

İzmir’de Hayvan Dostları İçin Köpek Bakımevleri

ABONE OL
22 Haziran 2024 11:47
İzmir’de Hayvan Dostları İçin Köpek Bakımevleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarının yaşam kalitesini artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Belediyenin 4 büyük geçici köpek bakımevinde yaklaşık 2 bin sahipsiz hayvan bulunmaktadır. Hayvanlara sevgi ve şefkatle hizmet sunulan bu bakımevlerinde, bakım ve tedaviler düzenli olarak yapılıyor. Belediye, yılın ilk altı ayında yaklaşık 20 bin sahipsiz hayvanın tedavi ve muayenesini gerçekleştirmiştir. Ayrıca 15 bine yakın sahipsiz hayvanı kısırlaştırmıştır. Bu çalışmalar sonucunda birçok sahipsiz hayvan sıcak bir yuvaya kavuşmuştur ve yılın ilk 6 ayında 500 hayvanın yeni yuvalarıyla tanıştığı belirtilmiştir.

Bünyesinde pek çok farklı cins köpeği barındıran PAKO Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde, hayvanların bakımı ve tedavilerinin yanı sıra sosyalleşmelerine yönelik etkinlikler yapılmaktadır. Veteriner İşleri Şube Müdürü Umut Polat, özellikle PAKO’da melez ağırlıklı ırkların barındığını ve sahipsiz hayvanların sıcak yuvalara kavuşmasının temel amaçlarından biri olduğunu belirtmiştir.

Veteriner İşleri Şube Müdürü Polat, sahipsiz hayvanların sahiplenilmesi gerektiğini vurgulayarak yurttaşları barınakları ziyaret ederek can dostları sahiplenmeye çağırmıştır. Sahipsiz hayvanların sıcak bir yuva bulmasının onları mutlu edeceğini ve daha iyi bir yaşam imkanı sağlayacağını belirtmiştir.

Ayrıca Polat, sokak hayvanlarına yönelik yasa tasarısının üzerinde durarak vatandaşların bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söylemiştir. Sokak hayvanlarının üretim çiftliklerinden veya pet shoplardan alınmaması gerektiğinin altını çizen Polat, barınaklardan hayvan sahiplenmenin sahipsiz hayvan popülasyonunu azaltacağını ve bu tasarıya karşı mücadelenin önemli olduğunu belirtmiştir.

Bakım evlerinde çalışan veteriner hekim Sude Adışen ve hayvan bakıcısı Muhammed Serdar Ocakçı da, sahiplenilen hayvanlarla kurdukları bağın öneminden ve onlara verilen sevginin önemli olduğundan bahsetmiştir. Hayvanların terk edilmemesi ve sahiplenilmesi gerektiği üzerinde durarak, sahiplenilen her hayvanın mutluluğunu paylaşmanın önemini vurgulamışlardır. Ocakçı özellikle terk edilen ve agresif olan köpeklerin sevgiyle yaklaşılmasıyla bile değişebileceğine dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, hayvanların terk edilmemesi, satın alınmaması ve sahiplenilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.