X
İzmir’de Memur Eylemi Sonlandı!
Görüntülenme Sayısı : 837

İzmir’de Memur Eylemi Sonlandı!

ABONE OL
9 Temmuz 2024 10:29
İzmir’de Memur Eylemi Sonlandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan memurların sosyal denge tazminatında yapılan kesintiler nedeniyle başlattığı eylemler yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, yasal sınırın üzerinde SDS verildiğini ve ücretlerin yasal sınıra çekilmesi gerektiğini belirtti. Bu açıklamaların ardından memurlar mevcut haklarından kesinti yapılacağı endişesiyle eylemlere başladı. Haftalar boyunca süren eylemlerde TİS masası kurulamadı ve belediye memurları, İzmir Büyükşehir Belediyesi olağan Temmuz ayı Meclis Oturumu’nda eylem yapma kararı aldı.

Cemil Tugay, bu gelişmelerin üzerine Genel Sekreter Barış Karcı’yı görevlendirerek yeni bir teklif sundu. Başkan Tugay, yasal sınırın aşılması için meclisten yetki isteyeceğini belirtti. Bu açıklamaların ardından memurlar, eylemi ertelemeye karar verdiler. Memur sendikasından yapılan yazılı açıklamada, toplu sözleşme sürecine dair bilgilendirme yapıldı. 8 Temmuz 2024 tarihinde Genel Sekreter Barış Karcı’nın daveti üzerine yapılan görüşmede, Cemil Tugay’ın meclisten üst sınırın üzerinde bir sözleşme imzalamak için yetki talep edeceği ve bu yetkiyle toplu sözleşme masasının kurularak görüşmelere başlanacağı belirtildi.

Sendikanın şube yürütme kurulu, emekçilerin kararlı mücadelesi sonucunda atılan adımı olumlu karşıladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçilerinin dirençli tutumundan övgüyle bahsedildi ve sendika, sürecin takipçisi ve savunucusu olduğunu vurguladı. Görüşmede, kazanılmış haklardan geri gidecek bir sözleşmenin kabul edilemez olduğu belirtildi ve son sözün emekçilerin yapacağı referandumda olacağı ifade edildi.

Emekçilerin kararlılığı ve mücadelesinin sonucunda atılan adım olumlu karşılandı ve akşam yapılacak etkinlik ertelendi. Şube yürütme kurulu üyeleri, belediye meclisinde gözlemci olarak yer alacak ve gelişmeler hakkında emekçilere bilgilendirme yapılacağı belirtildi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.