X
İzmir’de Yunanistan Unsurlarıyla Kara Sularına İtildiler
Görüntülenme Sayısı : 43

İzmir’de Yunanistan Unsurlarıyla Kara Sularına İtildiler

ABONE OL
29 Mart 2024 10:34
İzmir’de Yunanistan Unsurlarıyla Kara Sularına İtildiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurları tarafından Türk kara sularına itilen can salı içerisindeki, 3’ü çocuk 23 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen lastik bot içerisindeki 2 düzensiz göçmen ise yine Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 27 Mart saat 06.10’da, Karaburun ilçesi açıklarında can salı içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisinin alınması üzerine harekete geçti. Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itildiği tespit edilen can salı içerisindeki 3’ü çocuk 23 düzensiz göçmen, görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu (TCSG-35) tarafından kurtarıldı.

Ekipler aynı gün saat 04.55’te Çeşme ilçesinde görevli Sahil Güvenlik Mobil Radarı (MORAD-11) tarafından lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğunun tespit edilmesi üzerine yeniden harekete geçti. Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu (KB-117) tarafından hareketli lastik bot durdurularak, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen lastik bot içerisindeki 2 düzensiz göçmen yakalandı.

Karaya çıkartılan göçmenler, sağlık kontrolleri ve işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan unsurları tarafından Türk kara sularına itilen ve can salı içerisinde bulunan 3’ü çocuk 23 düzensiz göçmenin kurtarıldığı belirtildi. Aynı gün içerisinde Çeşme ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen 2 düzensiz göçmenin yakalandığı bildirildi.

Sahil Güvenlik ekipleri, düzensiz göçmen kaçakçılığına karşı denizlerde kararlı bir şekilde mücadele vermeye devam ediyor. Göçmen kaçakçılarının insan hayatını riske atarak yaptıkları organizasyonlar, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından engellenmeye çalışılıyor. Türk kara sularında gerçekleşen bu olay, Yunanistan ve Türkiye arasındaki sınır ihlallerine ve göç sorununa dikkat çekiyor. Gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediyor, kamuoyu bilgilendirilmeye devam edecek. – İZMİR

Bu olayın ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Yunanistan, Karaburun, İzmir, Göçmen Kaçakçılığı gibi konuları kapsayan bir operasyon planlamaktadır. Sahil Güvenlik birimleri de benzer durumların tekrar yaşanmaması için önlemler almaya devam edecektir. Son Dakika haberleri arasında yer alan bu olay, Güncel gelişmeler arasında dikkat çekiyor. Göçmen kaçakçılığına karşı ortak bir mücadele yürütülerek, insan hayatının korunması ve uluslararası sınırların güvenliği sağlanmaya çalışılıyor. Son dakika gelişmeleri ve bu konudaki çalışmalar yakından takip edilmeye devam edecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.