X
Kocaeli Körfezi’nde Vurulan Yunusların Tehlikeleri
Görüntülenme Sayısı : 37

Kocaeli Körfezi’nde Vurulan Yunusların Tehlikeleri

ABONE OL
28 Mart 2024 20:10
Kocaeli Körfezi’nde Vurulan Yunusların Tehlikeleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli Körfezi’nin Karamürsel sahilinde bir grup vatandaş, hareketsiz halde suyun üzerinde yüzen bir yunusun farkına vardı. Yunusun baş kısmından yaralı olduğu görüldü ve kıyıya çıkartıldı. Ancak yunusun maalesef öldüğü anlaşıldı. Kocaeli Veterinerler Hekimler Odası Başkanı Mehmet Bostancı, yunuslara yapılabilecek müdahaleler hakkında bilgi verdi ve ortaya çıkabilecek tehlikelere dikkat çekti.

Başkan Bostancı, son zamanlarda kıyıya vuran yunus vakalarının arttığını belirtti. Bu durumun temel nedenlerinin yoğun virüs ve bakteri enfeksiyonlarından kaynaklandığını açıkladı. Kıyıya vuran yunuslara dokunulmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Bostancı, özellikle hastalıklı veya yaralı hayvanların suya geri itilmemesi gerektiğini ifade etti. Yunusların su ile temasının sağlanması gerektiğini ve acil durumlarda veteriner hekimlerden destek alınması gerektiğini söyledi.

Yunuslara karşı şiddet içeren eylemlere de değinen Bostancı, yunuslara kurşun sıkılmasının insanlık dışı bir davranış olduğunu belirtti. Bu tür şiddet olaylarının önlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Bostancı, hayvan sevgisinin insanlıkla doğrudan ilişkili olduğunu hatırlattı. Son zamanlarda Kefken, Darıca ve Karamürsel gibi yerlerde yunuslara yapılan saldırıları da kınayan Bostancı, yunusların hastalık ya da yaralanma sonucu kıyıya vurabileceğini dile getirdi.

Son olarak, Kocaeli Körfezi’nde yaygınlaşan yunus vakalarının insanlar tarafından doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve gerekli müdahalenin zamanında yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Yunusların korunması ve doğal yaşamlarının devam ettirilmesi için toplumun bilinçlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir. Ayrıca, yunuslara karşı işlenen suçların caydırıcı cezalarla karşılanması ve toplumun hayvan hakları konusunda daha duyarlı olması gerekmektedir. Bilinçli ve duyarlı bir toplum oluşturularak, yunuslar gibi deniz canlılarının korunması ve yaşatılması sağlanmalıdır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.