X
Macron ve Biden’dan Ortak Çağrı: Gazze’deki Esirler Serbest Bırakılmalı
  • Hızır Basın
  • Dünya
  • Macron ve Biden’dan Ortak Çağrı: Gazze’deki Esirler Serbest Bırakılmalı
Görüntülenme Sayısı : 36

Macron ve Biden’dan Ortak Çağrı: Gazze’deki Esirler Serbest Bırakılmalı

ABONE OL
8 Haziran 2024 21:35
Macron ve Biden’dan Ortak Çağrı: Gazze’deki Esirler Serbest Bırakılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris’teki Elysee Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi. Macron, Ukrayna ve Gazze ile ilgili toplantıda, Gazze Şeridi’nde 4 esirin serbest bırakılmasından memnuniyetini dile getirerek bölgedeki çatışmaların sona ermesi çağrısında bulundu. ABD’nin ateşkes önerisini desteklediklerini belirten Macron, yeni bir çatışmayı önlemek için çabalarını artıracaklarını açıkladı. Güneydeki Refah’ta durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Macron, İsrail’in insani yardımlar için geçiş noktalarını açmamasının da tahammül edilemez olduğunu belirtti. Ayrıca, ABD ve Fransa’nın Lübnan’daki gerginlikleri önlemek için ortak çabalarını artıracağını duyurdu.

Biden ise konuşmasında Fransa ve ABD arasındaki dostluğu vurgulayarak Gazze Şeridi’nde 4 esirin serbest bırakılmasından memnuniyetini dile getirdi. Filistinli esirlerin serbest bırakılması için çalışmaya devam edeceklerini ve tüm esirlerin evlerine dönene kadar çabalarını sürdüreceklerini belirtti. Ayrıca, Putin’in Ukrayna politikalarına karşı kararlılıkla duracaklarını ve dünya genelinde özgürlük ve demokrasiyi desteklemek için Fransa’nın yanında olduklarını belirtti.

Toplantıda, normandiya çıkarması’nın 80. yıl dönümü de gündeme geldi ve esirlerin serbest bırakılması konusunun önemine vurgu yapıldı. Macron ve Biden, bölgedeki çatışmaların sona ermesi ve insani yardımların geçiş noktalarının açılması konusunda uzlaştılar. Ayrıca, Lübnan’daki gerginliklerin azaltılması için ortak çabaların iki katına çıkarılacağı da açıklandı.

Macron ve Biden, basın toplantısında Fransa ve ABD’nin ilişkilerini güçlendirmek ve bölgedeki çatışmalara çözüm bulmak için işbirliği yapacaklarını vurguladılar. Ayrıca, normandiya çıkarması’nın tarihi önemine de vurgu yaparak, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirttiler.

Sonuç olarak, Macron ve Biden’ın basın toplantısında Gazze Şeridi’ndeki çatışmalar, Ukrayna ve Lübnan gerginlikleri konularında ortak hareket etmek için kararlı olduklarını gösterdiler. İki liderin açıklamaları, bölgedeki barış ve istikrarın sağlanması için umut vericiydi ve uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yapıyordu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.